• Crafter furgon to jedna z częściej wybieranych konfiguracji tego modelu
  • Model ten idealnie nadaje się do dalekich tras niezależnie od warunków pogodowych
  • Mimo wielu zalet, trzeba mu jednak wytknąć fakt, wysokiej ceny, szczególnie wtedy, gdy skorzystamy z bogatej palety wyposażenia dodatkowego

Na szczęście importer nie daje nam wyboru i sam konfiguruje dostępne do testów pojazdy. Za pierwszym razem jeździłem skrzyniowym Crafterem z podwójną kabiną, napędem na przód i 140-konnym silnikiem, tym razem przyszła pora na furgon. Prezentowany srebrny Crafter miał również napędzaną przednią oś (do wyboru jest także napęd na tył oraz 4Motion), ale jego silnik to topowe 177-konne 2.0 TDI. Do tego był to furgon ze średnim rozstawem osi (ale jest to nazwa zwyczajowa, bo oprócz niego jest jeszcze tylko jeden rozstaw – wydłużony, oraz wersja z dłuższym tylnym zwisem) i podwyższonym dachem. Przy długości 598,6 cm i wysokości 259 cm dało to wewnętrzną objętość przestrzeni ładunkowej – 11,3 m3. Dodajmy, że rozpiętość kubatury w tym modelu waha się od 9,9 do 18,4 m3. Warto poświęcić chwilę podwyższonemu dachowi, który sam w sobie jest kompromisem, bo zwiększając możliwości przewozowe, ogranicza nieco użyteczność pojazdu – bo można właściwie zapomnieć o tym, że zmieścimy się tym autem do standardowych parkingów podziemnych, co czasem może mieć znaczenie. Z drugiej strony taka opcja poza zwiększeniem możliwości przewozowych, powoduje także, że w ładowni bez problemu można stanąć i to nawet gdy mierzy się 190 cm.

Volkswagen Crafter 2.0 TDI - przedsiębiorco, bądź dla nas dobry... na zimę

Piąta rano, temperatura około zera, Warszawa lekko przyprószona śniegiem. Próbuje otworzyć boczne przesuwane drzwi, aby wrzucić do ładowni trochę „towaru”, ale niestety one postanowiły przymarznąć. Na szczęście silniejsze poruszenie sprawia, że ustępują. Już wiem, że będzie mnie czekać odszranianie tej ogromnej przedniej szyby, ale nie... zaraz, zaraz, przecież w tym furgonie ktoś zaznaczył wszystkie możliwe opcje dotyczące podgrzewania. Wsiadam do środka, odpalam silnik i naciskam przycisk ogrzewania przedniej szyby (dopłata 899 zł). Na szczęście mróz nie jest silny, szyba więc dość szybko się czyści – dodatkowo polewam ją płynem do spryskiwaczy (nieco pomagają w tym jego ogrzewane dysze za 154 zł). Odpalam równocześnie ogrzewanie lusterek (604 zł) i ruszam. Wnętrze bardzo szybko się nagrzewa. Raz, że nie jest duże, bo tylko trzyosobowe, a dwa, że importer zaznaczył opcję z dodatkowym elektrycznym ogrzewaniem (873 zł). Ale w tej wersji czekają jeszcze na mnie: ogrzewanie foteli (966 zł) oraz kierownicy.

Dalszą jazdę uprzyjemniają mi jeszcze inne ekstrasy – przede wszystkim pneumatyczny fotel kierowcy, który jest bardzo przyjemny szczególnie na drogach o gorszych nawierzchniach (dopłata 1779 zł). Superrozwiązaniem jest także sterowanie radiem i aktywnym tempomatem z kierownicy (kolejne dodatkowe pieniądze – 1050 zł). No i ta fantastyczna kamera cofania za 873 zł, która pokazuje obraz z góry i likwiduje konieczność przyzwyczajenia się do tego, gdzie kończy się Crafter. Być może w tej konfiguracji nie jest to najważniejszy element wyposażenia, bo najkrótszym Crafterem bardzo łatwo się manewruje, ale są przecież jeszcze dwie dłuższe odmiany! Wszystko to sprawia, że poranne wyruszenie w trasę tym autem jest bardzo przyjemne, niezależenie od pogody, jakość dróg, a także tego, jak bardzo musimy się namęczyć przy wyjeżdżaniu. Jest tylko jedno „ale” – wymienione tu elementy wymagają dopłaty, może nawet nie kolosalnej biorąc pod uwagę wyjściową cenę netto, która wynosi 114 tys. zł, no ale potrafimy sobie wyobrazić, że nie każdy przedsiębiorca zamówi je swoim pracownikom.

Volkswagen Crafter 2.0 TDI - połykamy kilometry

Tankujemy do pełna 75-litrowy zbiornik paliwa i ruszamy w 500-kilometrową trasę na Hel. Wóz wyświetla zasięg 700 km. W trakcie okazuje się, że nie jest on bardzo przekłamany, bo mimo 177-konnego silnika udaje na się utrzymać autostradowe spalanie na poziomie 10,5 litra, a gdy zjeżdżamy na drogi, na których jedzie się wolniej i mniej wieje, spada ono do równych 10 litrów. Oczywiście pamiętać należy, że testowym Crafterem jedziemy niemal na pusto, do tego na autostradzie utrzymujemy prędkość w okolicach 120 km/h, a przecież 177-konnej wersji nie będą wybierali klienci, którzy mają zamiar jeździć nią spokojnie. Niskie spalanie pozytywnie zaskakuje, ale jeszcze lepsze jest to, jak Crafterem się jeździ.

W sumie, gdyby nieco bardziej go wygłuszyć, nie byłoby tu praktycznie żadnych różnic w komforcie jazdy w porównaniu z dużo mniejszym, a bardzo dobrze jeżdżącym, Volkswagenem T6. Poziom, na jaki wspięli się producenci aut dostawczych, był jeszcze przed kilkunastoma laty niedostępny dla wielu samochodów osobowych. Dostawczy Volkswagen połyka kilometry i jedynie pasażerowie mogą z czasem zacząć narzekać na fakt, że siedzisko ich podwójnego fotele nie jest regulowane i od pionowej pozycji mogą zacząć boleć ich plecy. Świetna jest widoczność z kabiny. Na gorszych nawierzchniach musimy odnotować jednak, że gdy ostro ruszymy, przednie koła dość szybko stracą przyczepność. Z pewnością, gdybyśmy załadowali Craftera na maksa, byłoby pod tym względem jeszcze gorzej – naszym zdaniem do najmocniejszej wersji lepiej pasowałby napęd na tylną oś.

Volkswagen Crafter 2.0 TDI - niemal wszystko pod ręką

Ale już pod względem liczby schowków nie można narzekać – dzięki czemu nawet w dalekiej podróży przedmioty w kabinie nie walają się bez ładu i składu. Można mieć co prawda drobne zastrzeżenia do faktu, że cup-holdery (są dwa na stronę) umieszczono od strony bocznych szyb – łatwiej trzyma się kubek z kawą w prawej ręce, a lewą kieruje, ale to drobiazg. Trochę też naszukałem się wyjścia USB, które umieszczono na podszybiu w ścianie płaskiego schowka. Ok, niech on sobie tam będzie jak musi, w końcu chodzi zapewne o zasilanie smartfona służącego za nawigację, no ale co by się stało, gdyby drugie USB umieścić gdzieś obok lewarka skrzyni biegów – nie wszyscy przecież lubią mieć nawigację przyczepioną do szyby (nie mówiąc o krajach, w których jest to zabronione), a telefon mógłby się ładować.

Na tym jednak koniec narzekań, bo cała reszta jest rozplanowana bardzo dobrze – wysoko umieszczoną dźwignię skrzyni biegów nie tylko łatwo się obsługuje, ale pozwala ona także na swobodne przechodzenie w środku kabiny. Zegary są czytelne, a wszystkie przyciski pod ręką, ale to raczej norma nie tylko w dostawczych Volkswagenach. Nawet jakość plastików jest akceptowalna i nie rzuca się w oczy tandetnością. Pamiętajmy, że ten samochód został pomyślany na wiele setek tysięcy kilometrów i sporo lat użytkowania. Zresztą jadąc Crafterem przez Polskę, można zauważyć jak wiele jeszcze starych „LT-eków”, czyli poprzedników Craftera, jest wciąż w użyciu.

Volkswagen Crafter 2.0 TDI - niekończące się dopłaty

To, co dzieje się w przestrzeni ładunkowej można obserwować przez szybkę umieszczoną w ścianie działowej, ale wymaga ona dopłaty 1038 zł. Volkswagen do waszych kieszeni sięgnie także, gdy wymyślicie sobie, że tylne drzwi mają mieć zwiększony kąt otwarcia – wiadomo, że każde auto dostawcze powinno mieć to udogodnienie – tu za 1647 zł. Zapłacicie też za systemy mocowania bagażu, za stopień z tyłu i jego podświetlenie. Ale nie tylko, bo dodatkowych złotówek wymaga także podsuszka pasażera (741 zł) oraz airbagi boczne i kurtynowe (3426 zł). Jeśli nie chcecie, aby kierowca pokiereszował szybko piękny srebrny lakier za 4624 zł, warto dokupić system Park Assist, który monitoruje to, co dzieje się dookoła pojazdu i wydaje dźwięki, gdy napotka przeszkodę (dodatkowe 3963 zł). Są też elektroniczne systemy i asystenci – o tym który utrzymuje pas ruchu, pisałem już przy okazji testu wersji skrzyniowej. W srebrnym furgonie nie przekonał mnie asystent świateł drogowych (za 467 zł), który wyłączał długie na widok latarni ulicznych, a nie reagował na auta jadące z przeciwka.

Z drugiej strony to bardzo dobrze, że tak szybko wszystkie tego typu systemu trafiły już do aut dostawczych. Zasadniczo jednak drobne narzekanie na nie to drobiazg biorąc pod uwagę fakt z jak dopracowanym modelem mamy do czynienia. Niestety wszystkie ekstrasy spowodowały, że cena testowanego przez nas furgony do pracy wzrosła z 114 do ponad 166 tys. zł netto (204,5 tys. zł brutto). Z drugiej strony potrafię sobie wyobrazić ten model bez wielu udogodnień i w dalszym ciągu bardzo mi się podoba, jak jest uniwersalny oraz za fakt, że jest bardzo poręczny i komfortowy.

Volkswagen Crafter 2.0 TDI - dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 1968 cm3, R4 turbodiesel
Moc 177 KM przy 3600 obr./min
Moment obrotowy 410 Nm przy 1500-2000 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 6-biegowa ręczna, napęd na przód
Prędkość maksymalna bd.
Przyspieszenie 0-100 km/h bd.
Średnie zużycie paliwa bd.
Masa własna/ładowność 2266/1234 kg
Cena od 114 027 zł brutto