Auto Świat Używane Co warto kupić Jak szybko auta tracą na wartości i co kupić, by tracić jak najwolniej?

Jak szybko auta tracą na wartości i co kupić, by tracić jak najwolniej?

Autor Marcin Matus
Marcin Matus
Autor Piotr Wróbel
Piotr Wróbel

Utrata wartości daje znać o sobie przy odsprzedaży auta i często niemiło zaskakuje. Warto więc wiedzieć, od czego zależy spadek wartości samochodu, tym bardziej że czynników kształtujących cenę auta na rynku wtórnym jest bardzo dużo. Więcej niż może wydawać się na pierwszy rzut oka.

Utrata wartości autaŻródło: Auto Świat / Archiwum
  • Największy wzięciem cieszą się SUV-y, crossovery, a także kompakty i auta segmentu D. Natomiast najwięcej traci się na luksusowych limuzynach – po 3-4 latach spadek wartości sięga 50 proc. Przy cenie 700 tys. zł stracicie więc… 350 tys.
  • Wyposażenie opcjonalne zwiększa atrakcyjność pojazdu na rynku wtórnym, ale jeśli liczycie na to, że na "wypasionym" aucie stracicie mniej niż na "golasie", jesteście w błędzie. 
  • Wśród silników najlepsza inwestycja to wersje benzynowe i niektóre hybrydy. Czas diesli, przynajmniej w niektórych segmentach, wydaje się dobiegać końca.
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Utrata wartości to jeden z najważniejszych czynników w ogólnym bilansie kosztów użytkowania auta (zwłaszcza jeśli kupujemy nowy lub prawie nowy samochód). To także podstawowy czynnik kształtujący cenę samochodu na rynku wtórnym. Niestety, często o tym zapominamy, a niekiedy nawet bagatelizujemy, gdyż ze spadkiem wartości auta nie spotykamy się bezpośrednio, tak jak np. z tankowaniem paliwa czy ubezpieczeniem. Utrata wartości wychodzi na jaw dopiero przy odsprzedaży samochodu. Trzeba więc o niej pamiętać podczas kupna każdego auta – zarówno używanego, jak i nowego w salonie. Co wpływa na spadek wartości samochodu i które czynniki mają największe znaczenie?

Autor Piotr Wróbel
Piotr Wróbel