Czego można wymagać od samochodu z segmentu A? Wnętrze nie może być zbyt duże, bo nie pozwalają na to skromne gabaryty karoserii. Jednak liczymy na to, że będzie funkcjonalnie zagospodarowane i przyzwoicie wykonane.

Wyposażenie? Oczywiście, przydałyby się klimatyzacja i elektryka, tyle że w mieście ważniejsze mogą okazać się ABS, a także wspomaganie układu kierowniczego.

Również silnik nie musi mieć nadzwyczajnej mocy – bardziej liczą się niskie spalanie i mała awaryjność. Ponieważ ważną grupą odbiorców w tym segmencie są kobiety, nie bez znaczenia jest też atrakcyjny wygląd karoserii.

Toyota Aygo zdaje się spełniać większość tych wymagań. Czyżby Japończycy (na spółkę z Francuzami) stworzyli idealnego malucha? Aż tak dobrze nie jest, ale rzeczywiście – Aygo to bardzo ważny gracz w tym segmencie.

Pochwalić trzeba zagospodarowanie przestrzeni w kabinie, jednak nie liczcie na zbyt dobre możliwości przewozowe. Bagażnik jest prawie symboliczny, na dodatek trudno go wykorzystać – ma wysoką krawędź załadunkową.

Tylna klapa w całości jest wykonana ze szkła – dzięki temu niewiele waży i okazuje się łatwa w użyciu. Otwór załadunkowy jest jednak mały, więc pralka raczej tu nie wejdzie. Niezbyt wygodnie poczujecie się też na tylnej kanapie.

W wersji 3d, mimo funkcji ułatwiającej przesuwanie fotela i jego powrót na miejsce, zajmowanie tylnych siedzeń jest niewygodne. Niewielka powierzchnia bocznych szyb to problem dla tych, którzy mają klaustrofobię.

Aygo, podobnie jak C1 i 107, powstaje w Czechach. Silniki 1.0 pochodzą z Polski.

Zdecydowanie lepiej poczujecie się na przednich fotelach – deska rozdzielcza jest fikuśna i urozmaicona, choć gołe powierzchnie blach przypominają, że jedzie się niedrogim, budżetowym maluchem.

Wszystkie Aygo mają wspomaganie kierownicy, dwie poduszki i ABS, poza tym jednak… nie liczcie na zbyt wiele, bo wszelkie dodatki oznaczały spory wydatek w salonie.

Wysoko oceniamy litrowego benzyniaka R3. Dynamika okazuje się zaskakująco dobra. Podczas redakcyjnego testu auto potrzebowało 12,6 s, żeby osiągnąć 100 km/h. Gorzej sprawdziło się pod względem elastyczności.

Minimalne spalanie? 4,6 l/100 km, co należy uznać za bardzo dobry wynik. Maksymalne zużycie podczas testu również nie było zbyt wysokie – 8,4 l/100 km. Do „setki” poziom hałasu w kabinie jest w pełni akceptowalny, zwłaszcza jeśli nie wjeżdża się w kałuże lub na kamyki – wtedy dają o sobie znać nieosłonięte nadkola.

Od Toyoty oczekujemy niezawodności. Samochód powstaje w Czechach w fabryce należącej do Toyoty i koncernu PSA. Nie jest to jednak problem, bo zarówno Aygo, jak i bliźniacze C1 oraz 107 zbierają dobre notowania za trwałość. Dotyczy to: silnika, skrzyni biegów, instalacji elektrycznej. Ślady rdzy na podwoziu znajdziecie głównie w egzemplarzach eksploatowanych w Polsce (zimy!).

Silnik benzynowy to prosta jednostka i na dodatek taka sama, jak w Yarisie, a to ułatwia dostęp do części. Również zakup innych elementów nie powinien sprawić dużych kłopotów.

Nasz ekspert radzi: na te podzespoły trzeba zwrócić uwagę

Zakup Aygo nie wiąże się z ryzykiem poważnych wydatków – takie zapewnienie usłyszeliśmy od Rafała Bilskiego z serwisu All Japanese Cars. Nasz rozmówca podkreśla, że najdroższą operacją jest zazwyczaj… wymiana sprzęgła. Przekładnia kierownicza, skrzynie biegów, elektronika – to wszystko okazuje się trwałe, awarie należą więc naprawdę do rzadkości.

W autach z początków produkcji zdarzają się przeciekające uszczelki drzwi (nie pomaga wymiana!) czy też uszkodzone wkładki zamków (szczególnie w tylnej klapie egzemplarzy bez centralnego zamka).

Koszty, serwis, dane techniczne

Ceny części*

Filtr powietrza od 32 zł
Filtr oleju od 16 zł
Klocki hamul. (przód) od 120 zł
Tarcze hamul. (przód) od 300 zł
Sprzęgło (kpl.) od 430 zł
Łańcuch rozrządu od 470 zł
Łożysko koła (przód) od 200 zł
Błotnik przedni od 140 zł

*ceny dotyczą nieoryginalnych części do Aygo I 1.0/68 KM dostępnych poza ASO; Toyota ma również okresowe promocje na wybrane części zamienne

Serwis*

Olej silnikowy co 15 tys. km
Filtr powietrza co 60 tys. km 
Filtr przeciwpyłkowy co 15 tys. km
Płyn hamulcowy co 2 lata
Płyn chłodzący co 90 tys. km
Świece zapłonowe co 60 tys. km
Olej w skrzyni biegów co 60 tys. km**
Napęd rozrządu bez wymiany***

*interwał przeglądów Toyoty Aygo to rok lub 15 tys. km; **kontrola; ***łańcuch wymienia się tylko w razie zużycia – w Aygo nie jest to częsty problem

Dane techniczne

Silnik – typ/cylindry/zawory benz./R3/12
Pojemność skokowa (cm3) 998
Moc maks. (KM/obr./min) 68/6000
Maks. moment (Nm/obr./min) 93/3600
Skrzynia biegów/napęd man. 5 lub zaut. 5/przedni
Poj. zbiornika paliwa (l) 35
Masa własna/ładowność (kg) od 790/400
Rozstaw osi (mm) 2340
Wymiary (dł./szer./wys.; mm) 3410/1615/1465
Przyspieszenie 0-100 km/h (s) 14,2 (zaut.: 14,9)
Prędkość maksymalna (km/h) 157
Zużycie paliwa (wg EU; l/100 km) 5,5/4,1/4,6

Nasza ocena

Idealne do miasta

Jeśli szukacie namiastki samochodu rodzinnego lub pojazdu na dalsze wyjazdy, to omijajcie Aygo. Ale jeżeli głównym celem ma być jazda miejska, mała Toyota sprawdzi się doskonale. To naprawdę bezpieczny wybór!