- Jeśli kierowca ma powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, konfiskata jego pojazdu jest obligatoryjna
- Mężczyzna musi się pogodzić ze stratą białego SUV-a marki BMW
43-latek w stuningowanym BMW X3 został zatrzymany przez patrol na początku sierpnia w miejscowości Włoszakowice niedaleko Leszna. Podczas kontroli okazało się, że kierujący miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Tego samego dnia mężczyzna stracił prawo jazdy, jednak to dopiero początek konsekwencji nieodpowiedzialnego zachowania.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoAuto zostanie skonfiskowane, to tylko kwestia czasu
Policjanci zatrzymali także samochód sprawcy przestępstwa. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, które weszły w życie w marcu 2024 r., jeśli kierowca ma powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, konfiskata jego pojazdu jest obligatoryjna.
Najpierw samochód jest konfiskowany na siedem dni i przewożony na parking depozytowy, potem prokurator podejmuje decyzję o jego zabezpieczeniu, a na końcu sąd orzeka jego przepadek na rzecz państwa.
Śledczy z Leszna zebrali materiał dowodowy, sporządzili akt oskarżenia przeciwko 43-latkowi i przesłali do miejscowej prokuratury. Mężczyzna musi się więc pogodzić ze stratą białego SUV-a marki BMW. Policja określiła jego wartość na ponad 200 tys. zł.
Ponadto podejrzanemu grozi do 3 lat więzienia. Musi się on także liczyć z co najmniej trzyletnim zakazem prowadzenia pojazdu i wysoką karą pieniężną.
Art. 44b. Kodeksu karnego brzmi:
§ 1. W wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.
§ 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, orzeka się przepadek równowartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego, przy uwzględnieniu marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną na podstawie dostępnych danych, bez powoływania w tym celu biegłego.
§ 3. Jeżeli ustalenie średniej wartości rynkowej pojazdu odpowiadającego pojazdowi, o którym mowa w § 1, w sposób określony w § 2 nie jest możliwe ze względu na szczególne cechy tego pojazdu, zasięga się opinii biegłego.
§ 4. Przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu określonego w § 2 nie orzeka się, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własności pojazd mechaniczny, wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
§ 5. Przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu nie orzeka się, jeżeli orzeczenie przepadku pojazdu mechanicznego jest niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego utratę przez sprawcę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie.