W stałych notowaniach cen paliw na polskich stacjach, jakie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, średnia ogólnopolska cena benzyny 95 wynosi teraz 4,20 zł/l, czyli jeszcze o 3 grosze mniej niż przed tygodniem. Autogaz utrzymał przeciętną krajową wartość 1,99 zł/l. O 5 groszy w górę w stosunku do poprzedniego tygodnia poszedł olej napędowy, za który przeciętnie w Polsce zapłacić należy obecnie 3,72 zł/l.

Stacje paliw w Polsce dostosowują się powoli do zmian cen na rynkach hurtowych w ostatnich tygodniach.

Przez poprzednie dwa tygodnie na światowych giełdach drożała ropa naftowa, co pociągnęło za sobą także zwyżkę cen paliw na hurtowym rynku europejskim - wyznacznikowym dla tego, co dzieje się w Polsce. W Londynie baryłka surowca typu Brent zbliżyła się w pewnym momencie w zeszłym tygodniu do poziomu 80 USD, nienotowanego od miesięcy. Piątek i poniedziałek przyniosły jednak korektę, której możliwość sygnalizowano w ostatnim biuletynie e-petrol.pl "Tydzień na Rynku Paliw". Jakkolwiek zatem w nadchodzących dniach należy oczekiwać wzrostu przeciętnej ceny paliw tradycyjnych na naszym rynku (benzyny, olej napędowy), to rozmiary tego ruchu nie będą jeszcze zbyt gwałtowne.

Zastanawia natomiast przerwa we wzrostach cen autogazu. Sytuacja na hurtowym rynku tego paliwa jak najbardziej wskazywałaby na konieczność podwyższenia cen detalicznych, co jednak wciąż następuje tylko w pewnym stopniu. Kierowcy jak najbardziej mogą się cieszyć, firmy handlujące gazem mają mniej powodów do radości: stacje nie podnoszą cen, więc kurczy się ich zarobek, zatem naciskają na uzyskiwanie jak najtańszych dostaw od hurtowników, ci z kolei nie mogą sobie pozwolić na zbyt mocne obniżanie. Cały "łańcuch logistyczny" zaczyna więc odczuwać zakłócenia.