• Stara ciężarówka z Iranu doznała poważnej awarii pod Częstochową
  • Wiele osób z Polski ruszyło z pomocą kierowcy, który jest właścicielem pojazdu
  • Trwa zbiórka na zakup używanej ciężarówki. Do połowy grudnia zebrano już ponad 217 tys. zł!

Oto prawdziwy dinozaur wśród ciężarówek - rzadko spotykany w kraju amerykański International 9670 na irańskich numerach rejestracyjnych. Wiekowy pojazd obsługiwał m.in. trasę między Iranem a Polską (do pokonania ok 5 tys. km w jedną stronę). Niestety grudniowa podróż przez Polskę skończyła się w okolicach Częstochowy, gdzie stara ciężarówka (kierowca jest jej właścicielem i pracuje na własny rachunek według stawek narzuconych przez państwo) na dobre odmówiła posłuszeństwa.

Dzięki zaangażowaniu m.in. portalu 40ton.net sprawą pomocy zajęło się mnóstwo osób. Według informacji serwisu, z pomocą ruszyli inni kierowcy, warsztaty samochodowe, ogólnopolska telewizja, firmy transportowe oraz lokalni mieszkańcy i osoby związane z Iranem. Chętnych do wsparcia irańskiego kierowcy nie brakuje.

Szybko okazało się, że usterka jest znacznie poważniejsza niż początkowo sądzono. Zakładano bowiem, że awaria dotyczy jedynie rozrusznika. Po inspekcji silnika doszukano się drobnych elementów metalowych w oleju oraz wody zmieszanej z olejem w układzie chłodniczym. W grę wchodzi zatem generalny remont, co jest sporym wyzwaniem technicznym (choćby dostępność części), jak i finansowym.

Po rozważeniu różnych scenariuszy pomocy, podjęto decyzję o rozpoczęciu zbiórki na zakup używanej ciężarówki, której serwisowanie będzie możliwe do przeprowadzenia w Iranie. Pierwotnie przyjęto cel w wysokości 99 tys. zł (zdołano nawet założyć kierowcy konto w Polsce). Do połowy grudnia zebrano już ponad 217 tys. zł. Niewykluczone, że uda się zebrać znacznie wyższą kwotę, gdyż do końca zbiórki pozostały jeszcze ponad trzy tygodnie.

Osobną kwestią pozostaje dopełnienie stosownych formalności i wymagań celnych, a także uniknięcia naruszenia przepisów związanych z embargiem na eksport z Unii Europejskiej do Iranu. Według informacji portalu 40ton.net dalej rozważana jest także kwestia naprawy ciężarówki, by mogła o własnych siłach wrócić do Iranu. Na rozstrzygnięcie sprawy czeka także sam kierowca, który pozostaje w naszym kraju.