• Audi ulepsza model Q2, przy czym główne zmiany dotyczą systemu informacyjno-rozrywkowego
  • Nowe wyposażenie obejmuje m.in. wirtualny kokpit, który zastąpi analogowe zegary i pozwoli na personalizację wyświetlanych informacji
  • Nowy dotykowy wyświetlacz MMI pełniący rolę jednostki centralnej systemu infotainment umożliwi kontrolę dotykową i głosową

Audi najwyraźniej nie chce dopuścić do ograniczenia zainteresowania modelem Q2 i aby zapewnić temu kompaktowemu SUV-owi nowy powiew świeżości, na połowę roku zapowiedziało wprowadzenie wielu zmian. Już wkrótce, bo od połowy 2024 r. model otrzyma znaczącą aktualizację. Wszystkie nowe egzemplarze zyskają nowe oprogramowanie i sprzęt.

Audi Q2 — wyświetlacz full HD w miejsce analogowych zegarów

Na liście nowych elementów wyposażenia znajdą się 8,8-calowy wyświetlacz dotykowy MMI o wysokiej rozdzielczości, wirtualny kokpit z 12,3-calowym wyświetlaczem wskaźników oraz trójramienna kierownica wielofunkcyjna. Ponadto seryjne wyposażenie wzbogaci się o dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, m.in. o system rozpoznawania znaków drogowych, układ ostrzegający o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, a także asystenta parkowania tyłem.

Wielu klientów zapewne doceni fakt, że teraz Audi Q2 będzie standardowo wyposażane w wirtualny kokpit z wyświetlaczem full HD (1920 x 720 pikseli). Cyfrowy ekran zastąpi tradycyjne zegary i umożliwi szeroki zakres personalizacji, pozwalając wyświetlać prędkość, obroty silnika, informacje z układu nawigacji czy też z systemu multimedialnego.

Audi Q2 — kilka wzorów wyświetlacza do wyboru

Pomiędzy różnymi widokami można będzie przełączać się, naciskając przycisk na wielofunkcyjnej kierownicy. W zależności od wybranego poziomu wyposażenia, dostępnych będzie kilka wzorów. Przykładowo po wybraniu wzoru Sport pojawią się czerwone akcenty, a przy wzorze Dynamic kontrastowe barwy.

Kierowca będzie miał do wyboru dwa podstawowe układy wyświetlacza. W jednym prędkościomierz i obrotomierz mają podobną wielkość jak tarcze analogowe i dodatkowo w centralnej części wyświetlacza integrują informacje z multimediów lub nawigacji. W drugim układzie szybkościomierz i obrotomierz mają mniejszy rozmiar i na niemal pełnym ekranie wyświetlana jest mapa nawigacyjna ze zintegrowanym planowaniem trasy. Dzięki temu wskazania nawigacji mają być łatwiejsze do odczytania.

Audi Q2 — nowy ekran MMI, nowe pakiety

Nowy jest także dotykowy wyświetlacz MMI z ekranem o przekątnej 8,8 cala. To centralna jednostka systemu informacyjno-rozrywkowego, którym można sterować nie tylko dotykowo, lecz również za pomocą głosu. W miejscu dotychczasowego obrotowego przycisku na konsoli środkowej teraz znajdzie się schowek. Dodatkową funkcją pakietu MMI Navigation preparation jest interfejs Audi do smartfona, który umożliwia włączanie i aktywowanie wielu usług Audi Connect, a także inteligentnego systemu nawigacji.

Największym pakietem będzie MMI Navigation plus, który oprócz usług Audi Connect obejmie również usługi nawigacyjne z mapami satelitarnymi o wysokiej rozdzielczości i innymi usługami, np. od Google. W ramach pakietu dostępne będą dodatkowe usługi online, m.in. radio internetowe, informacje o ruchu drogowym czy informacje o możliwości parkowania na ulicy. Do uzyskiwania niezbędnych danych system Audi Connect wykorzystuje zainstalowaną na stałe kartę eSIM.