Już 30 stycznia 2022 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz trzydziesty. Jak co roku, oprócz jednodniowej zbiórki publicznej, WOŚP wystawia na licytację ofiarowane przez darczyńców przedmioty. Jednym z nich jest doprowadzony niemal do stanu fabrycznego Ford Sierra Kombi z 1992 r. – taki sam, jak ten, który towarzyszył Jurkowi Owsiakowi w trakcie pierwszego finału WOŚP.

30-letnia Sierra ze wspomnień Owsiaka

Samochód podarowany orkiestrze przez serwis poleasingowe.pl to ten sam model, z tego samego rocznika i w tym samym kolorze, co Ford Sierra Kombi należący niegdyś do Owsiaka. Artur Kopania, prezes portalu, przyznaje, że namierzenie egzemplarza tak bliskiego oryginalnemu nie było łatwym zadaniem. Poszukiwania auta zajęły dwa miesiące, ale to nic przy późniejszej odbudowie.

Białą Sierrę Kombi z 1992 r. udało się w końcu zlokalizować na Śląsku. Stan samochodu był jednak – delikatnie mówiąc – daleki od idealnego. "Cała podłoga przypominała ser szwajcarski" – wspomina Kopania w rozmowie z TVN24. Konieczna była zatem gruntowna odbudowa i to nie tylko blacharska, ale też mechaniczna. Prace restauracyjne były prowadzone przez zespół 12 osób, trwały przeszło dziewięć miesięcy i "pochłonęły dwie Sierry". Całkowity koszt odbudowy zamknął się w 50 tys. zł.

Ford Sierra na aukcji WOŚP

Specjaliści przyjrzeli się każdemu elementowi auta i albo go odnowili, albo zastąpili nowym. "Wymieniliśmy wszystkie części eksploatacyjne i wykonaliśmy kompleksową renowację wnętrza. Bardzo nam zależało, żeby estetyka i stan techniczny zostały przywrócone do pierwotnej wersji. Coś nam mówi, że pieczołowicie odpicowana Sierra będzie jeździć do końca świata i o jeden dzień dłużej" – czytamy w opisie aukcji.

Po wymianie i remoncie wszystkich ważnych części (a przede wszystkim odbudowie podłogi) i wykonaniu blacharki Sierra wygląda, jakby dopiero wyjechała z salonu. "Stan można by ocenić jako fabryczny" – zapewnia Kopania. Mechanicy dodali też od siebie coś "ekstra". Sierra wystawiona na aukcji WOŚP otrzymała alufelgi z najmocniejszej serii tego modelu, czyli opracowanej wraz z brytyjskim producentem silników wersji Cosworth.

Są też i inne bonusy. Na osłonie przeciwsłonecznej pasażera znajduje się autograf Jurka Owsiaka, a nowy nabywca otrzyma dwa certyfikaty. Jeden zaświadczający o tym, że dokładnie takim samym autem Owsiak jeździł podczas 1. Finału WOŚP, a drugi potwierdzający wzorowy stan techniczny Sierry. Pod tym ostatnim podpisał się Adam Klimek z TVN Turbo i udzielił na samochód 12-miesięcznej gwarancji obejmującej darmową naprawę usterek w jego warsztacie. Białego Forda można licytować do 31 stycznia 2022 r. na tej aukcji Allegro.