Auto Świat Wiadomości Aktualności Austria chce zakazu tranzytu ciężarówek przez swoje terytorium. Chodzi o pieniądze

Austria chce zakazu tranzytu ciężarówek przez swoje terytorium. Chodzi o pieniądze

Jedna z austriackich organizacji lobbuje na rzecz wprowadzenia zakazu tranzytu ciężarówek przez obszar Austrii. W jej ocenie tranzyt skutkuje znacznymi kosztami pośrednimi, które szacowane są na setki milionów euro.

Ciężarowka - zdjęcie ilustracyjne
Ciężarowka - zdjęcie ilustracyjneCanetti / Shutterstock

Jeśli to, co proponuje austriacka organizacja VCÖ, weszłoby w życie, z pewnością odbiłoby się na polskiej branży transportowej, ale też na wielu polskich sektorach związanych z handlem i produkcją. VCÖ działa na rzecz ekologicznej, sprawiedliwej społecznie i ekonomicznie efektywnej mobilności.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Koszty pośrednie mają sięgać ponad 500 mln euro rocznie

Organizacja wskazuje, że emisja CO2, hałas i zanieczyszczenia pochodzące ze spalin generują koszty pośrednie sięgające ponad 500 mln euro rocznie. Jak czytamy w serwisie vienna.at, przyszła opłata za przejazd skorelowana z emisją CO2 pokrywałaby jedynie część wszystkich ponoszonych kosztów.

Cytowana przez vienna.at ekspertka VCÖ Lina Mosshammer stwierdziła, że brak zasady "zanieczyszczający płaci" obniża koszt transportu drogowego. To z kolei prowadzi do zwiększenia ruchu pojazdów ciężarowych. W efekcie tranzyt ciężarówek przez Austrię skutkuje wspomnianymi wysokimi kosztami.

Ciężarówki generują także koszty związane z wypadkami i korkami

Podana kwota 500 mln euro może okazać się jednak znacznie wyższa. Ten wzrost ma wynikać z innych kosztów zewnętrznych, na które składają się wypadki drogowe oraz korki drogowe. W konsekwencji całkowite koszty związane z ruchem ciężarówek na drogach całej Austrii mogą wynosić nawet ponad cztery miliardy euro rocznie.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków