Autostrada A2 to jeden z najważniejszych szlaków nie tylko Polski, ale i całej Europy. To część trasy E30 z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji. Polski odcinek autostrady jest już przejezdny od granicy z Niemcami do miejscowości Kałuszyn znajdującej się między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Aktualnie jest już w realizacji 101 km trasy na wschód od Kałuszyna, a dla pozostałych przygotowane są formalności. Oto raport GDDKiA z aktualnego stanu realizacji prac na autostradzie A2.

Autostrada A2 mapa z planem budowy Foto: GDDKiA
Autostrada A2 mapa z planem budowy

A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce (ok. 37,5 km)

Na odcinkach Kałuszyn - Groszki i Gręzów - Siedlce Zachód ruszają właśnie prace i wycinka drzew pod trasę. Aktualnie prowadzone jest rozpoznanie środowiskowe, saperskie i archeologiczne. Termin ukończenia prac wyznaczono na jesień 2023 r. Z kolei w przypadku odcinka Groszki - Gręzów trwa postępowanie w celu wydania decyzji ZRID. Jeśli prace zostaną ukończone w terminie, kierowcy powinni przejechać A2 z Kałuszyna do Siedlec latem 2024 r.

A2 Siedlce - Biała Podlaska (ok. 63,5 km)

Tu prace jeszcze nie ruszyły, ale wyłonieni są już wykonawcy. W przypadku odcinków Malinowiec - węzeł Łukowisko, węzeł Łukowisko - Swory i Swory - węzeł Biała Podlaska złożone zostały wnioski o wydanie decyzji ZRID. Najmniej zaawansowane są przygotowania do budowy odcinka od obwodnicy Siedlec do miasta Malinowiec. Cały odcinek od Siedlec do Białej Podlaski o długości 63,5 km ma być gotowy także latem 2024 r.

A2 Biała Podlaska - Kukuryki (ok. 32 km)

Tu prace są najmniej zaawansowane. Aktualnie GDDKiA czeka na wydanie decyzji ZRID na budowę ostatniego odcinka autostrady A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki). Kolejnym etapem, będzie pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. W tym przypadku nie są znane jeszcze terminy realizacji.

Poszerzenie A2 na zachód od stolicy

Aktualnie trwają też konsultacje nad planem kontraktu na poszerzenie autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią. Według informacji podanych przez GDDKiA przetarg na poszerzenie trasy będzie ogłoszony w przyszłym roku. Docelowo autostrada A2 od węzła Konotopa do węzła Pruszków będzie miała dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast odcinek do węzła Łódź Północ dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdą stronę.