Na najdłuższej autostradzie w Polsce rusza akcja pod nazwą "Bezpieczna Autostrada A4’". Na całej długości drogi (ok. 670 km) pojawią się radiowozy z Wrocławia, Katowic, Krakowa i Wrocławia. W działaniach będą też uczestniczyć nieoznakowane radiowozy grupy SPEED. Partnerami są m.in. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Opolu oraz opolski oddział GDDKiA, z czego można wnioskować, że policjanci będą wykorzystywać także monitoring drogowy.

Policjanci, jak zazwyczaj przy tego typu akcjach, będą kontrolować prędkość, sposób zmiany pasów ruchu, manewry wyprzedzania, ale także zwrócą uwagę na używanie telefonów podczas jazdy i zachowanie zgodnej z przepisami odległości pomiędzy samochodami.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Tu warto przypomnieć, że w Polsce od 1 czerwca 2021 r. przepisy określają już bezpieczną odległość na drogach szybkiego ruchu. Według nowych zapisów Kodeksu drogowego obowiązuje zasada "pół licznika", która oznacza, że jeśli jedziemy z prędkością 100 km/h, zachowujemy co najmniej 50 m od poprzedzającego pojazdu. Przy 120 km/h minimalny odstęp to 60 metrów, a przy 140 km/h – 70 metrów. Przepisu nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Niezachowanie odstępu – mandaty i kary

Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów 2022 za niezachowanie przez kierującego pojazdem wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem poza obszarem zabudowanym i w tunelu o długości przekraczającej 500 m grozi mandat od 300 do 500 zł.

Co równie istotne, w razie, gdy dojdzie do karambolu (w takich sytuacjach przesłuchiwani są świadkowie i okoliczności zdarzenia badane są szczegółowo), niezachowanie odstępu przez kierujących może być uznane za okoliczność obciążającą lub wręcz przesądzającą o odpowiedzialności jednego z uczestników za spowodowanie wypadku.