Zgodnie z zapowiedziami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w 2019 roku ma być ogłoszonych niemal 200 przetargów na przebudowę dróg i skrzyżowań oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na istniejących drogach krajowych. Pieniądze te będą wydane zarówno na kontynuację trwających już inwestycji, jak na nowe zadania. Zdaniem GDDKiA te prace znacznie poprawią jakość istniejącej sieci drogowej.

Czego możemy się spodziewać? Jak wyjaśnia GDDKiA, chodzi przede wszystkim o wymianę nawierzchni, która na wielu krajowych drogach nadal jest bardzo nierówna, z niebezpiecznymi koleinami. Kolejna sprawa to wyraźniejsze niż dotąd oznaczanie przejść dla pieszych oraz doświetlanie ich, budowa chodników, zatok autobusowych i ścieżek rowerowych, a także budowa bezpieczniejszych skrzyżowań, także w postaci rond. W niektórych miejscach powstaną też sygnalizacja świetlna oraz wysepki, które uspokoją ruch w najbardziej niebezpiecznych miejscach, np. w obszarze zabudowanym.

Mapa inwestycji drogowych
Mapa inwestycji drogowych

W najbliższych dwunastu miesiącach GDDKiA ogłosi przetargi m.in. na rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 21 od Słupska do Ustki, co poprawi dojazd na wybrzeże. Postępowania będą ogłoszone również na rozbudowę blisko 52 kilometrów drogi krajowej nr 65 na odcinku Kowale Oleckie - Olecko – Gąski – Ełk – Nowa Wieś Ełcka – granica województwa, remontowane też będzie 17 kilometrów drogi krajowej nr 74 na odcinku Gorajec – Szczebrzeszyn w woj. lubelskim.

Kolejne przetargi będą dotyczyły przebudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 82 z drogami gminnymi (ulicami: Dębową i Świerkową) w miejscowości Turka wraz z podłączeniem do węzła Lublin Tatary na obwodnicy Lublina w ciągu drogi ekspresowej S17 w woj. lubelskim, budowy dziesięciu zatok autobusowych wraz z chodnikiem na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Grzegorze i Prawdziska, na drodze krajowej nr 58 w miejscowości Kaliszki, na drodze krajowej nr 57 w miejscowości Ciemna Woda i Lutry w woj. warmińsko-mazurskim, a w woj. wielkopolskim skrzyżowania w ciągu drogi krajowej nr 10 z drogą powiatową w m. Śmiłowo.