Auto Świat Wiadomości Aktualności Będzie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów? Jest projekt nowelizacji

Będzie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów? Jest projekt nowelizacji

Z założeń projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego, opracowanego wspólnie przez wspólnie Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Infrastruktury oraz Komendę Głównej Policji i Inspekcję Transportu Drogowego wynika, że kierowcy skazani za niestosowanie się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów otrzymają dożywotni zakaz ich prowadzenia.

Prawo jazdy
Prawo jazdyDarSzach / Shutterstock
  • Zaprezentowano projekt nowelizacji opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, MSWiA, Ministerstwo Infrastruktury oraz inne instytucje
  • Zakłada on wprowadzenie surowych sankcji, w tym dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów
  • Nowe przepisy obejmują także karę dla osób zaangażowanych w nielegalne wyścigi samochodowe i "drift"

Nowe przepisy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach mogą wkrótce wejść w życie. Projekt zmian został opracowany wspólnie przez kilka kluczowych instytucji. Dokument wprowadza szereg surowych sankcji, w tym dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów dla kierowców łamiących wcześniejsze zakazy sądowe.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

W ramach projektu zaproponowano nowelizację dziesięciu ustaw, w tym Kodeksu karnego, co ma umożliwić skuteczniejsze karanie m.in. za udział w nielegalnych wyścigach samochodowych.

Projekt rozszerza katalog przestępstw

W projekcie nowelizacji chodzi m.in. o rozszerzenie katalogu przestępstw, za które sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów o czyny związane z nielegalnymi wyścigami samochodowymi, w tym: wypadek śmiertelny, prowadzenie pojazdu w sposób rażąco naruszający zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym oraz o rozszerzenie katalogu przestępstw, za które sąd orzeka dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, o czyn z art. 244 k.k., czyli naruszenie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.

Nowe przepisy obejmą również osoby prowadzące pojazdy w sposób rażąco naruszający zasady bezpieczeństwa, w tym przekraczające prędkość o ponad połowę na autostradach lub drogach ekspresowych.

Nielegalne wyścigi będą karane

W nowelizacji wprowadzona została także precyzyjna definicja nielegalnego wyścigu samochodowego. Według projektu będzie to - "rywalizacja kierujących co najmniej dwoma pojazdami mechanicznymi w ruchu lądowym, z zamiarem pokonania określonego odcinka drogi w jak najkrótszym czasie i z naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym lub celowe wprowadzenie pojazdu w poślizg lub doprowadzenie do utraty styczności z nawierzchnią chociażby jednego z kół pojazdu, wykonane w trakcie zgromadzenia zorganizowanego na otwartej ogólnodostępnej przestrzeni bez wymaganego zezwolenia".

Projekt zakłada również zaostrzenie kar dla osób zaangażowanych w nielegalne wyścigi. Ich organizacja i udział będą zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Taką samą karę nowelizacja przewiduje dla kierowców prowadzących pojazdy poza nielegalnymi wyścigami, ale w sposób brawurowy. Projekt definiuje taką jazdę w następujący sposób: -"z rażącym naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, przekroczeniem dopuszczalnej prędkości co najmniej o połowę na autostradzie lub drodze ekspresowej albo co najmniej dwukrotnie na innej drodze oraz stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby".

Jeśli ktoś natomiast, uczestnicząc w nielegalnym wyścigu samochodowym, podczas brawurowej jazdy lub naruszając zakaz prowadzenia pojazdów, spowoduje wypadek ze skutkiem śmierci innej osoby albo ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu, będzie podlegał karze do 10 lat pozbawienia wolności.

Według projektu, podwyższona ma zostać także dolna i górna granica kary pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku drogowego podczas uczestniczenia w nielegalnym wyścigu lub brawurowej jazdy, w którym inna osoba poniosła śmierć albo doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Będzie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Przygotowana nowelizacja zmienia również przepisy mówiące o zakazie prowadzenia pojazdów. Szczególnie, kiedy kierowcę obowiązuje taki zakaz. Nowe przepisy wprowadzają dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów w razie skazania za niestosowanie się do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Projekt zakłada również podniesienie dolnej granicy świadczenia pieniężnego, orzekanego obligatoryjnie za niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów z 5 do 10 tys. zł.

Podobne zmiany proponowane są w przypadku dolnej i górnej granicy kary pozbawienia wolności za popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo ucieczki z miejsca zdarzenia.

Sądy otrzymają również ograniczoną możliwość orzekania warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.

Więcej przypadków przepadku pojazdu

Zaostrzone będą także przepisy mówiące o przepadku pojazdów. Będą one dotyczyć sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym, rażąco naruszających przepisy ruchu drogowego, w tym wskutek wyścigu samochodowego.

W myśl nowych przepisów sąd będzie mógł także zdecydować o przepadku pojazdu, kiedy kierowca będzie mieć od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi. Jeśli stężenie będzie przekraczać 1,5 promila - konfiskata będzie obowiązkowa.

Nowelizacja przewiduje również wpisanie do ustawy Kodeks wykroczeń nowego wykroczenia, tzw. driftu. Ustawodawcy przewidują penalizowanie również samego uczestnictwa w nielegalnym wyścigu przez osobę niebędącą kierującym pojazdem - np. pasażerów.

W projekcie proponuje się także podwyższenie dolnej granicy grzywny do 1 tys. zł za tamowanie lub utrudnianie ruchu przez osobę uczestniczącą w nielegalnym zgromadzeniu.

Ponadto starosta będzie miał prawo do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku ujawnienia wykroczenia polegającego na kierowaniu pojazdem silnikowym lub motorowerem w sposób powodujący drift, lub utratę styczności z nawierzchnią, chociażby jednego z kół pojazdu.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków