Idea EuroRAP, którego nadrzędnym założeniem jest włączenie się do realizacji unijnego celu, jakim jest zmniejszenie o połowę liczby śmiertelnych ofiar ruchu drogowego, powstała 2001 roku, kiedy to kilka europejskich klubów automobilowych wnioskowało o ustanowienie przez Komisję Europejską projektu badawczego dotyczącego oceny ryzyka na drogach. Celem projektu, który został określony przez Komisję Europejską i przedstawiony w dokumencie Biała Księga - Polityka Transportowa UE, jest opisanie istniejącej sieci drogowej syntetycznym wskaźnikiem ryzyka w skali od 1 do 5. Taka ocena jakości warunków drogowych ma za zadanie wspomóc służby drogowe w określeniu wielkości ryzyka oraz w planowaniu rozwiązań mających je zmniejszyć, a użytkownikom dróg pokazać w prosty sposób realną wielkości zagrożenia zdrowia i życia w ruchu drogowym.

Program EuroRAP dogłębnie analizuje zagrożenia jakie pojawiają się na drogach w całej Europie. Również w Polsce rozpoczęto badania stanu dróg w ramach programu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, GAMBIT - Drogi Krajowe. W oparciu o badania powstają raporty, które będą podstawą do rozpoczęcia prac nad poprawą bezpieczeństwa drogowego na zbadanym odcinku.

Polska to jeden z największych krajów Unii Europejskiej. Na podstawie analizy liczby wypadków drogowych stan bezpieczeństwa na polskich drogach można porównać do sytuacji panującej w Szwecji, Holandii oraz Wielkiej Brytanii we wczesnych latach 70-tych.

Podczas generalnego posiedzenia przedstawicieli EuroRAP w Genewie w listopadzie bieżącego roku, Polska uzyskała statusu oficjalnego członka Programu. Mając na celu realizację działań w ramach unijnego programu w perspektywie wieloletniej, Polski Związek Motorowy współpracuje w tym temacie z Fundacją Rozwoju Inżynierii Lądowej oraz Politechniką Gdańską.

W krótkim czasie program EuroRAP zdobył wielkie uznanie i obecnie wspierany jest przez ponad 20 państw w Europie, tworząc swoje odpowiedniki w Stanach Zjednoczonych jako USRAP, Australii - AusRAP, Republice Południowej Afryki - AfroRAP oraz Malezji.