W ciągu 10 miesięcy br. na polskich drogach doszło do 36 797 wypadków, w których zginęło 3739 osób a ponad 47 tys. zostało rannych. Zatrzymano ponad 150 tys. pijanych kierowców - wynika z policyjnych statystyk. Jak oceniają funkcjonariusze, sytuacja w porównaniu z latami ubiegłymi poprawia się, nadal jednak porażająca jest liczba tych, którzy za kierownicę wsiadają na "podwójnym gazie".

"W porównaniu z tym samym okresem 2008 r., o 10 proc. spadła liczba wypadków i osób rannych a o ok. 20 proc. liczba zabitych. Więcej natomiast zatrzymaliśmy nietrzeźwych kierowców - rok temu - ponad 145 tys., obecnie 150 tys." - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, poprawa sytuacji na drogach to efekt m.in. akcji policyjnych oraz kampanii edukacyjnych, które mają uzmysłowić Polakom skutki brawury na drogach.

"Zaobserwowaliśmy np., że w miejscach w których zainstalowano fotoradary liczba wypadków spadła w sposób znaczący. Duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa mają też nieoznakowane radiowozy z wideorejetratorami" - dodał Sokołowski. Jak podkreślił, dzięki nim łatwiej zatrzymać kierowców, którzy łamią przepisy drogowe, bo nie zdają sobie sprawy z tego, że są obserwowani.

Zaznaczył, że widać zmianę sposobu myślenia Polaków. "Zdajemy sobie coraz bardziej sprawę ze skutków nieodpowiedzialnej, brawurowej jazdy i moim zdaniem zmienia się nasza mentalność. Nadal jednak - co jest niepokojące - można mówić o cichym przyzwoleniu Polaków na jazdę pod wpływem alkoholu. Mimo że taki kierowca ryzykuje nie tylko swoje życie, ale też m.in. życie osób, które wiezie" - powiedział rzecznik.

Jak dodał, często zdarza się, że osoba, która już raz została zatrzymana za jazdę pod wpływem alkoholu, zatrzymywana jest ponownie. Tymczasem kierowanie autem na tzw. podwójnym gazie jest przestępstwem, za które grozi nawet do dwóch lat więzienia.

W kwietniu br. ruszyła kampania edukacyjna "Użyj wyobraźni". Rozpoczęła ją akcja dotyczącą bezpiecznej jazdy motocyklistów. W sierpniu podczas drugiej edycji kampanii jej twórcy zwrócili się do młodych kierowców. Na początku listopada ruszyła trzecia jej odsłona, tym razem poświęcona bezpieczeństwu pieszych, którzy w sezonie jesienno-zimowym częściej są ofiarami wypadków drogowych.

Ze względu na fakt, że wiele wypadków powodują kierowcy z małym stażem, rząd wprowadził zmiany w przepisach, które mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. O szczegółach piszemy w artykule: Zmiany w przepisach zatwierdzone.