• BMW stworzyło kontrowersyjnie wyglądający model przyszłości
  • Auto jest autonomiczne, ale nie pozbawione kierownicy
  • iNext zwiastuje seryjny samochód, który trafi na rynek w 2021 roku

Wysoce zautomatyzowany, bezemisyjny i na stałe podłączony do sieci – BMW po raz pierwszy połączyło wszystkie strategiczne obszary innowacji w jedną całość. Zademonstrowało w ten sposób, jak może wyglądać pojazd, który nie potrzebuje kierowcy. Oby tak się nie stało!

Wygląd BMW Vision iNext najdelikatniej można określić jako dyskusyjny. Jego kanciaste nadwozie o zakłóconych proporcjach nie sprawia dobrego wrażenia, a rozdziawiona paszcza przywodzi na myśl ziewającego glonojada. Te „paszcza" to oczywiście charakterystyczne dla marki „nerki”, które jednak nie są już osłoną chłodnicy, bo pod maską nie ma silnika spalinowego potrzebującego chłodzenia. W koncepcie stały się znacznie większe i pełnią funkcję „panelu wywiadowczego”, w którym umieszczono różne czujniki. Tylko dlaczego są takie brzydkie?

„Mobilność indywidualna może ulec znaczącym zmianom" - powiedział Klaus Fröhlich, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za rozwój. "Możliwości, jakie daje autonomiczna jazda i stale rozwijająca się łączność, zapewniają zupełnie nowy zakres doświadczeń i sposobów kształtowania podróży. Mając to na uwadze, zaprojektowaliśmy całkowicie elektryczny BMW Vision iNEXT jako mobilne środowisko, które poprawia jakość życia, nową "ulubioną przestrzeń", w której możemy być sobą i zrelaksować się. Rzeczywiście, wszystkie wysiłki BMW będą nadal koncentrować się wokół ludzi - ich potrzeb i pragnień, jeśli chodzi o mobilność"- dodał Fröhlich.

Użytkownik Vision iNext może samodzielnie poprowadzić samochód. Dobrze, że BMW o tym nie zapomina i pozostawiło na pokładzie klasyczną kierownicę. Samodzielna jazda to przyjemność, jednak jeśli nie będziesz miał na nią ochoty, możesz to zostawić autu i być wieziony. Wtedy wszyscy pasażerowie otrzymują do dyspozycji nowocześnie wykończoną i wyposażoną przestrzeń na kołach - mogą pracować lub miło spędzać czas, odpoczywać.

BMW planuje, że samochód dziś znany jako iNext trafi do sprzedaży w 2021 roku. Będzie to flagowy model „technologiczny”. Do 2025 roku Grupa BMW będzie oferować aż 12 w pełni elektrycznych modeli.