W gronie działaczy Automobilklubu Polski, jedynym, który nieprzerwanie od ponad 20 lat pełni funkcję przewodniczącego statutowej komisji, w tym konkretnym przypadku Komisji Caravaningu (najpierw Koła) jest Bogumił Mierkowski. W początkowym okresie członkostwa w Klubie (od 1957 roku) działał w turystyce motorowej zaś z chwilą powstania w 1973 roku Koła Caravaningu zaangażował się w turystykę caravaningową, pełniąc już od 1976 roku funkcję członka zarządu Koła.

A jak wygląda jego „kariera” caravaningowa? Posiadaczem przyczepy stał się w 1973 r. („samoska”, kupiona okazyjnie). Od razu po jej nabyciu wyjechał „Wartburgiem” z rodziną „2 + 2” na urlop do Bułgarii ... z której jakoś udało się szczęśliwie wrócić.

Inicjator i wielokrotny komandor cyklu ogólnopolskichzlotów „Caravaning Rally” (od 1985 r. o randze eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Caravaningowego PZM), współtwórca w 1995 r. Mistrzostw Polski w Jeździe Samochodem z Przyczepą, organizator pierwszych rozgrywek i kolejnych rund tych mistrzostw w ramach cyklu zlotów „Caravaną na Wakacje”. Ostatnio - w 10 lecie tych Mistrzostw, był komandorem III rundy edycji’2006 Mistrzostw. Posiadacz odznaki Turysty Caravaningowego PZM stopnia złotego z wawrzynem. Organizator Sportu Popularnego stopnia P.

B. Mierkowski jest autorem szeregu publikacji m.in. „30 lat caravaningu w PZM” oraz „30 lat minęło” (o caravaningu wAutomobilklubie Krakowskim), redagował w minionych latach „Caravaning – Komunikaty” AK Warszawskiego, później„Caravaning PZM”,„Turystyka PZM”, Informator Automobilklubu Polski itd. Z chwilą pojawienia się w 2005 r. „Polskiego Caravaningu”ściśle współpracuje z jego redakcją, jest autorem stałej rubryki „Caravaning - to jest to”.

Pełnił funkcję członka zarządu Automobilklubu Polski od lat 80-tych przez cztery kadencje do 2004 r. (w tym trzy kadencje w prezydium zarządu). Był przewodniczącym Komisji Historycznej oraz Komisji Odznaczeń AP. W strukturach Polskiego Związku Motorowego członek Głównej Komisji Sportów Popularnych i Turystyki ZG PZM przez trzy kadencje 1991-2003 (wcześniej w latach 80-tych członek Podkomisji ds. Motoryzacji Inwalidów i Podkomisji Caravaningu Głównej. Komisji Turystyki ZG PZM), członek Okręgowej Komisji Turystyki PZM w Warszawie w latach 1984–1991. W Polskiej Federacji Campingu (później o nazwie wzbogaconej o słowo Caravaning) sekretarz komisji rewizyjnej (1983–1985), członek zarządu (1985–1992).

Obecnie w ramach przygotowań do obchodów jubileuszu 100-lecia Klubu przypadających w 2009 r. kieruje zespołem zajmującym się opracowaniem Monografii Automobilklubu Polski.

Za swoją działalność uhonorowany został godnością Honorowego Członka Automobilklubu Polski oraz tytułem Zasłużony dla PZM. Posiada szereg odznaczeń państwowych, resortowych, związkowych i klubowych.

Jubilat przedstawia się...

* Jak to się stało, że zostałeś członkiem Automobilklubu Warszawskiego?

- Ponieważ 1957 rokustałem się, dzięki talonowi i ratom, właścicielem Wartburga 311, a zapisanie się doAutomobilklubu Warszawskiegoto tego faktu bezpośrednia konsekwencja – wejście w świat automobilistów...

* Skąd się wzięła fascynacja samochodami: turystyką i caravaningiem?

- To następowało kolejno. Najpierw był samochód, który przy moim stanie fizycznym - protezy nóg - czynił mnie przede wszystkim „sprawnym ruchowo”.Auto, przy jednoczesnej fascynacji, ale nie uczestnictwie, od młodych lat sportem motorowym: wyścigami motocyklowymi, żużelem, dawało szanse na uprawianie pewnej, „łagodnej” formy jego wykorzystania. Tą formą była turystyka motorowa, zawierająca w sobie elementy rywalizacji sportowej sportowymi, jakimi są próby sprawnościowe. Wreszcie doszło do uprawiania tejże w odmianiecaravaningowej...

* Pięćdziesiąt lat w Klubie to „kawał czasu”. Czy możesz powiedzieć, jak przez te lata zmieniał się Automobilklub?

- To będzie można przeczytać za dwa lata w opracowywanej właśnie przez zespół, któremu mam zaszczyt przewodniczyć, Monografii Automobilklubu Polski...

* Jesteś przewodniczącym bardzo prężnie działającej Komisji Caravaningu...

- O ile się orientuję to jestem chyba, nie chwaląc się, najdłuższym stażem przewodniczącym Komisjiwśród przewodniczących wszystkich komisji statutowych w Klubie. Pełnię funkcje nieprzerwanie od 1984 roku.

* Automobilklub Polski będzie obchodził wkrótce 100-lecie istnienia. Podjąłeś się też przewodniczenia zespołowi, który od dłuższego czasu przygotowuje Monografię AP.

- Interesując się historią Klubu i należąc do grona tych, którzy cenią tradycję i dbają o jej zachowanie - to prosta droga do podjęcia się tego zadania.

* O czym marzy Jubilat?

- Aby opracowywana Monografia Klubu była godna jego 100 letniejhistorii!

* Co jeszcze chciałbyś w swojej działalności społecznej w Klubie dokonać?

- Żadnych „dokonań” nie przewiduję...

* Czego więc Ci życzyć?

- Zdrowia!

Co niniejszym czynimy!