Boks dachowy Porsche Performance zaliczył kompleksowy program prób i testów wraz z nowym Taycanem Cross Turismo – włącznie z jazdą z prędkością do 200 km/h. Testy z udziałem innych modeli będą sukcesywnie realizowane. Innowacyjny system bagażowy będzie dostępny w Porsche Centrach od maja 2021 r.

Co ciekawe, podobnie jak w przypadku samochodów, na wczesnym etapie projektanci pracowali na glinianym modelu 1:1. Pomimo postępującej cyfryzacji fizyczne prototypy niezmiennie pomagają im w ustaleniu, czy ich wizje dają pożądany efekt w trzech wymiarach.

Jak czytamy w informacji prasowej, boks ma dodatkowe oznaczenie „Performance”, ponieważ był testowany przy maksymalnej prędkości sięgającej 200 km/h. W ten sposób Porsche spełnia życzenia wielu klientów, którzy chcą korzystać z dodatkowej przestrzeni na bagaż również przy wyższej prędkości. Próby obejmowały kompleksowe testy z zakresu aerodynamiki oraz charakterystyki prowadzenia.

„Program testów boksu dachowego był bardzo wymagający” – powiedział Jochen Schmid, dyrektor Porsche Tequipment. „W drodze do osiągnięcia dojrzałości seryjnej, w ramach generalnych testów samochodu, auta z boksem pokonały na torach testowych kilka tysięcy kilometrów”. W trakcie badań z zakresu dynamiki jazdy skupiono się na sterowności pojazdu z zamontowanym boksem przy wysokiej prędkości. Uzupełnieniem tego programu były testy wytrzymałościowe w centrum rozwoju Porsche w Weissach - boks musiał między innymi udowodnić swoją odporność w trudnych warunkach, jakie stwarza mocno wyboista nawierzchnia. W tunelu aerodynamicznym w Weissach przetestowano natomiast jego walory aerodynamiczne i generowany hałas.

Pojemność wynosi 480 litrów, a pokrywa otwiera się z obu stron, co umożliwia łatwy, równomierny załadunek. Boks można wygodnie i szybko zamontować na poprzeczkach wszystkich systemów transportu dachowego.