Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż ceny detaliczne w Polsce, zwłaszcza oleju napędowego, nie odzwierciedlają w pełni zmian jakie zaszły niedawno w segmencie hurtowym - zmian zwyżkowych.

W tym tygodniu w stałym notowaniu detalicznych cen paliw na stacjach w Polsce, jakie regularnie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, dla benzyny 95 odnotowany został przeciętny ogólnopolski poziom 4,55 zł/l, czyli ledwie o symbolicznego grosza wyższy niż przed tygodniem. Olej napędowy umocnił się przeciętnie o 2 gr., do ceny 4,35 zł/l. Autogaz piąty tydzień z rzędu stoi w miejscu - jego przeciętna ogólnopolska cena wynosi wciąż 2,29 zł/l.

Najniższe ceny benzyny 95 obowiązują w tym tygodniu na stacjach w województwie śląskim, zaś najwyższe - w sąsiadującym z nim opolskim. W przypadku oleju napędowego "szczyt i dół tabeli" wyglądają identycznie - te same województwa zajmują te same pozycje. Inaczej jest już dla autogazu, bo najmniej zapłacimy za to paliwo kupując je w województwach łódzkim i podlaskim, najwięcej zaś w zachodniopomorskim.

Baryłka ropy naftowej na światowych rynkach jeszcze kilka dni temu zbliżyła się do, nienotowanego od dawna, poziomu 90 USD. Przełożyło się to na zwyżki w ofertach polskich producentów, czego nie widać jeszcze w pełni na stacjach. Ostatnie dni to korekta w dół notowań wyznacznikowych światowych, o ok. 5 USD. Niestety, jednocześnie osłabiła się też względem dolara polska złotówka, więc nasz rynek nie może w pełni przenieść tego, co dzieje się w notowaniach surowca i produktów jego przerobu.

Tak czy inaczej, ceny na stacjach tankowania wciąż pozostają, zwłaszcza w przypadku oleju napędowego, niskie w porównaniu z tym, na co wskazuje hurt. Kierowcy mają więc na razie sporo powodów do radości - płacą mniej, niż wydawałoby się że powinni. Nie będzie to jednak, bądźmy tego świadomi, najpewniej trwało wiecznie.