Od 20 grudnia 2021 r. do maja 2022 r. została obniżona akcyza na paliwa silnikowe do najniższego dopuszczalnego unijnym prawem poziomu. Państwo nie będzie także pobierać podatku od sprzedaży detalicznej paliw od 1 stycznia do maja 2022 r. Taki zabieg pozwolił na obniżenie cen na stacjach benzynowych o kilkadziesiąt groszy.

Jednak przy okazji obniżenia tych opłat rząd zadbał także o to, aby każdy kupujący paliwo dowiedział się, skąd biorą się te obniżki. W ustawie “z dnia 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw” art. 6 ust. 1 mówi o obowiązku informacyjnym ciążącym na stacjach paliw:

Podczas tankowania samochodu w dniu 23 grudnia zwróciliśmy uwagę, czy taka informacja rzeczywiście pojawia się przy ladach kas. W tym celu odwiedziliśmy stacje Orlenu oraz Circle K.

"Na zimę ceny paliw zjeżdżają w dół"

W przypadku Orlenu informacja znajduje się w miejscu, w którym leży terminal płatniczy, czyli tam, gdzie wiele osób kieruje wzrok, gdy płaci kartą. Jednak gdybyśmy nie zapytali obsługi o tę informację, zapewne byśmy ją przeoczyli. Na naklejce jest podkreślone wielkimi literami, że “Na zimę ceny paliw zjeżdżają w dół”, a dopiero później znajduje się obowiązkowa informacja. Po prawej stronie naklejki widnieją także logo i napis “Rządowa tarcza inflacyjna”, co wprost ma pokazać kupującym, że obniżki są możliwe, dzięki rządowi.

Naklejka informacyjna o obniżce akcyzy Orlen Foto: Mateusz Pokorzyński / Auto Świat
Naklejka informacyjna o obniżce akcyzy Orlen

Zupełnie inaczej było na stacji Circle K, gdzie na ladzie była kartka z informacją o tańszym paliwie, a niżej małym drukiem dopisano, że jest to spełnienie obowiązku informacyjnego, tak jak nakazała to przytoczona powyżej ustawa. Żadnych dodatkowych informacji, nie rzuca się w oczy i gdybyśmy nie przyszli w celu znalezienia tej informacji, pewnie także i tutaj nie zwrócilibyśmy na nią uwagi.

Ładowanie formularza...