Auto Świat Wiadomości Aktualności Co z zatrzymywaniem prawa jazdy poza terenem zabudowanym?

Co z zatrzymywaniem prawa jazdy poza terenem zabudowanym?

Pod koniec 2019 roku pojawił się pomysł zaostrzenia kar za przekroczenia prędkości. Według nowej koncepcji prawo jazdy mieli tracić na trzy miesiące także kierowcy, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h także poza terenem zabudowanym. Co dzieje się z przepisami?

Co z zatrzymywaniem praw jazdy poza terenem zabudowanym?
Co z zatrzymywaniem praw jazdy poza terenem zabudowanym?Żródło: Auto Świat

Na warszawskiej konferencji w grudniu 2019 roku premier Morawiecki grzmiał, że „Piratów na drogach trzeba wyeliminować, wyeliminować skutecznie”. Jednym z pomysłów na to miało być odbieranie praw jazdy za przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h także poza terenem zabudowanym. Przepisy miały wejść w życie 1 lipca 2020 roku, ale nic takiego nie nastąpiło.

Przeczytaj też:

W lipcu o los zapowiadanych przepisów upomniała się więc posłanka Paulina Matysiak. Po blisko pięciu miesiącach na interpelację posłanki partii Razem odpowiedział Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie infrastruktury.

Okazuje się, że zakres zgłoszonych uwag i propozycji wykraczał daleko poza zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania. Tak więc wspomniane przepisy nie trafiły do ostatecznego projektu, który miał już pierwsze czytanie w Sejmie.

– Zakres rzeczowy projektu dot. zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym spotkał się z negatywną oceną tego rozwiązania przez stronę samorządową wyrażoną, m.in. przez Związek Powiatów Polskich w trakcie konsultacji publicznych i w ramach opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego – wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację posłanki Matysiak, Rafał Weber.

Z odpowiedzi Sekretarza Stanu MI wynika też, że w zastępstwie odrzuconej regulacji prawnej pojawią się działania edukacyjne i informacyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Weber nie wspomniał nic o ewentualnych nowych propozycjach, czy powrocie do pomysłu zaostrzenia przepisów w innej formie.

pik
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków