Za samochody wstawione w komis odpowiada jego właściciel. Nie stanowi to jednak żadnej gwarancji na wypadek kradzieży lub zniszczenia auta. Aby spać spokojnie należy wstawić pojazd do komisu, który posiada wykupioną polisę od kradzieży i odpowiedzialności cywilnej. Samochody to mienie o dużej wartości, w przypadku jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia właściciel komisu może nie mieć środków na pokrycie ewentualnych strat, szczególnie, gdy dotyczyć to będzie drogiej limuzyny.

Jeśli okaże się, że nie ma on jeszcze ubezpieczenia, możesz nie odzyskać już ani grosza. Szansę na zwrot pieniędzy z jego prywatnego majątku są raczej niewielkie. Niekoniecznie musi się to wiązać z trudną sytuacją materialną komisanta. Wystarczy, że zarejestrowana przez niego firma będzie działać w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wtedy za wszelkie zobowiązania finansowe będzie on odpowiadał majątkiem firmy, który w przypadku autokomisów zwykle nie jest imponujący. Jego dom i prywatny samochód pozostaną wtedy bezpieczne.

Aby uniknąć jakichkolwiek kłopotów wstawiaj auta do komisów z wykupionym ubezpieczeniem. Niestety polisa ta nie jest obowiązkowa i wielu handlarzy próbuje na niej oszczędzać. Dotyczy to szczególnie niewielkich komisów działających w mniejszych miastach. Wykup ubezpieczenia wiąże się ze sporymi wydatkami. Chcąc ubezpieczyć komis od kradzieży, pożaru i odpowiedzialności cywilnej na kwotę 100 tys. zł trzeba wydać ponad 3 tys. zł rocznie. Zwiększenie polisy o kolejne 50 tys. zł oznacza wzrost składki do 4 tys. zł. Przy 200 tys. będzie to kwota przekraczająca 5 tys. zł.

Aby podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, komisant musi spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze musi ogrodzić i odpowiednio oświetlić plac. Po drugie, musi zapewnić 24-godzinny dozór terenu. Może wynająć stróża lub firmę ochroniarską. Wszystko to wiąże się z dużymi kosztami, których właściciele komisów starają się unikać. Dlatego jeśli masz do sprzedania drogie auto nie korzystaj z usług niesprawdzonych handlarzy. Za każdym razem sprawdzaj czy dany komis posiada wykupione ubezpieczenie. Nieprzypadkowo większość z nich handluje tanimi autami sprowadzonymi z zagranicy. Najdroższe samochody sprzedawane są w niewielu punktach, najczęściej w dużych miastach.