• Samochody elektryczne mogą poruszać się buspasami oraz parkować za darmo w płatnych strefach
  • Prawa do przywilejów daje napęd elektryczny, a nie kolor tablic rejestracyjnych
  • Spytaliśmy w urzędzie, skąd biorą się nieporozumienia dotyczące wydawania zielonych tablic rejestracyjnych
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Korzyści posiadania zielonych tablic wydają się być bardzo wymierne. Niektórzy próbują naginać prawo i wnioskują o wydanie takich oznaczeń dla pojazdów spalinowych.

Dzwonimy do urzędu spytać o zielone tablice

Aby rozwiać wątpliwości, zadzwoniliśmy do organu zajmującego się rejestracją pojazdów. Dowiedzieliśmy się, że faktycznie tego typu przypadki się zdarzają, ale wynikają głównie z niewiedzy klientów. Rejestrujący są przekonani, że pojazd hybrydowy kwalifikuje się do wydania zielonych tablic rejestracyjnych. Te nieporozumienia są szybko wyjaśniane.

Czy możliwe jest uzyskanie zielonych tablic rejestracyjnych do samochodu spalinowego?

Podczas rozmowy z dyrektor oddziału dowiedzieliśmy się również, że rejestrujący pojazd nie decyduje o tym, jakiego koloru mają być tablice rejestracyjne w jego nowym pojeździe. To urzędnicy dokonują tego wyboru. Bazują na dokumentach tj. na homologacji pojazdu (w przypadku aut nowych) i mylne wydanie zielonych "blach" jest bardzo mało prawdopodobne.

Odrobinę inaczej wygląda sytuacja w przypadku używanych samochodów z prywatnego importu. Jeżeli diagnosta podczas pierwszego przeglądu poświadczyłby, że samochód jest elektryczny, to istnieje taka możliwość, że zielone tablice zostałyby błędnie wydane. W tym przypadku prawdopodobieństwo jest niewielkie, bo urzędy porównują ze sobą informacje ze wszystkich dokumentów dostarczonych do rejestracji z kraju i z zagranicy.

O wszystkim decyduje ustawa

Na koniec warto nadmienić, że przywileje nadane w "Dz. U. 2018 poz. 317 z dnia 11 stycznia 2018 r. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych" nie należą się ze względu na kolor tablic rejestracyjnych, ale wynikają z faktycznego rodzaju napędu. Oznacza to, że żaden samochód spalinowy z zielonymi tablicami nie ma prawa jeździć po buspasach, ani parkować za darmo.

Ładowanie formularza...