Z dniem 1 stycznia 2020 roku wszystkie nowo rejestrowane auta elektryczne i wodorowe będą miały nowy wzór tablic rejestracyjnych. Co prawda nie zmieni się na nich system oznaczania województw i powiatów – nadal litery i cyfry będą usytuowane na starych zasadach - ale mocno zmieni się ich wygląd.

Nowe tablice mają zielone tło. Cyfry i litery pozostaną w czarnym kolorze. Wyróżnia je także znak legalizacyjny – z czerwoną obwódką dla samochodów elektrycznych i żółtą dla wodorowych. Nowe tablice zastąpią naklejki na szyby, jakie do tej pory wydawano autom elektrycznym i wodorowym.

Celem zmiany ma być łatwiejsze odróżnienie aut elektrycznych (wodorowych praktycznie jeszcze nie ma Polsce) na drogach, a w szczególności na buspasach. Zielone tablice będą lepiej widoczne, niż małe naklejki umieszczone na szybie.

Można wymieniać, ale nie trzeba

Wiadomo już, że właściciele "elektryków" zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 roku nie będą musieli wymieniać tablic rejestracyjnych, ale mogą to zrobić na własną prośbę. Taką próbę podjął właściciel Tesli z Bydgoszczy. W tym przypadku jednak trzeba pokryć koszty nowych tablic (93 zł). Naklejka na szybę i dowód rejestracyjny pozostają bez zmian.