Myślisz „hybryda”, mówisz „Toyota”? Słusznie. Pokazany w 1997 r. w Japonii Prius był pionierem, jeśli chodzi o hybrydy dla mas. Natomiast jednym z pierwszych masowo produkowanych (i sprzedawanych!) SUV-ów został Lexus RX 400h. Model pokazany na przełomie 2004 i 2005 r. różnił się od Priusa tym, że zamiast nastawionego na jazdę o kropelce silnika spalinowego 1.5 R4 otrzymał jednostkę 3.3 V6, zaś łączna moc systemowa wynosiła 272 KM.

Używany Lexus RX 400h Foto: otoMoto.pl
Używany Lexus RX 400h

Większość egzemplarzy RX-a 400h ma napęd na obie osie, z tym że nie mamy tu klasycznego wału napędowego – za napędzanie tylnych kół odpowiadał dodatkowy silnik elektryczny. Uwaga: na niektórych rynkach dostępne były też wersje FWD, czyli tzw. „ośki”. W każdej wersji za przekazanie napędu na przednią oś odpowiadała przekładnia bezstopniowa. Spalanie? Wyniki rzędu 8-9 l/100 km w cyklu mieszanym nie są niczym dziwnym, co przy mocy i masie auta uznajemy za wynik wręcz rewelacyjny.

Ale RX 400h, poza tym, że przecierał szlaki innym hybrydowym SUV-om, wsławił się też wspaniałą niezawodnością. Zwłaszcza dotyczy to mechaniki i elementów układu hybrydowego – bez większej przesady możemy powiedzieć, że jeśli ktoś o auto dbał, to odwdzięczy się ono niemal bezproblemową eksploatacją. Dobrym przykładem może być egzemplarz wystawiony na jednym z portali – RX 400h z 2006 r. w wersji Prestige pochodzi z polskiego salonu, miał do tej pory jednego właściciela i pokonał niemal 750 tys. km. Auto kosztuje niecałe 26 tys. zł, czyli o jakieś 10 tys. zł mniej niż egzemplarze ze zbliżonych roczników, ale ze stanem licznika, który mniej kłuje po oczach.

Używany Lexus RX 400h Foto: otoMoto.pl
Używany Lexus RX 400h

Jasne, na nadwoziu widać już typowe dla auta japońskiego początki korozji, reflektory są zmatowiałe, brakuje niektórych elementów ozdobnych, a fotel kierowcy nosi już wyraźne ślady zużycia. Ale jeśli mechanika trzyma się kupy, to są to z pewnością kwestie, z którymi łatwo będzie można sobie poradzić.

Używany Lexus RX 400h Foto: otoMoto.pl
Używany Lexus RX 400h

I tak naprawdę kluczową kwestią jest stan akumulatorów – gdyby wymagały regeneracji/wymiany, oferta okaże średnio atrakcyjna. Ale jeśli są w dobrym stanie, RX pewnie szybko znajdzie nowego nabywcę. Zresztą z tego co ustaliliśmy wynika, że auto zostało już zarezerwowane.

Ładowanie formularza...