Auto Świat Wiadomości Aktualności Kierowcy często popełniają to wykroczenie. W ogóle nie zdają sobie sprawy, że to robią

Kierowcy często popełniają to wykroczenie. W ogóle nie zdają sobie sprawy, że to robią

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych w sytuacji, gdy jest to zabronione, jest jednym z "najdroższych" wykroczeń drogowych. Tymczasem w zależności od organizacji ruchu na przejściu jest ono albo dozwolone, albo zabronione. Tymczasem kierowcy często popełniają to wykroczenie, w ogóle nie zdając sobie sprawy, że to robią. Już wyjaśniam.

Wyprzedzanie na pasach
Auto Świat
Wyprzedzanie na pasach
  • Nielegalne wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest jednym z "najdroższych" wykroczeń drogowych
  • Nie każdy kierowca zna definicję wyprzedzania
  • Nie zawsze wyprzedzanie na przejściu jest zabronione – są sytuacje, gdy jest całkowicie legalne

Pierwszy problem polega na tym, że w pewnych sytuacjach nie każdy kierowca w ogóle zdaje sobie sprawę, że właśnie wyprzedza. Gdy droga ma po jednym pasie ruchu w każdą stronę i aby kogoś wyprzedzić, musimy wyjechać na pas ruchu prowadzący w przeciwnym kierunku, sprawa jest jasna. Wtedy każdy wie, że wyprzedza – tym bardziej że taki manewr robi się zawsze intencjonalnie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Co innego na zatłoczonej dwupasmówce. Wówczas, bez względu na to, czy jedziemy prawym, czy też lewym pasem i bez względu na to, czy ostro przyspieszamy, czy toczymy się stałym tempem, jeśli "wysuniemy nos" przed samochód jadący na sąsiednim pasie ruchu – właśnie go wyprzedziliśmy. Definicja wyprzedzania zawarta w Kodeksie drogowym brzmi:

wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

Wyprzedzanie przed i na przejściu dla pieszych: kiedy można, a kiedy nie?

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych zarejestrowane przez kamerę w nieoznakowanym radiowozie
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych zarejestrowane przez kamerę w nieoznakowanym radiowozieKWP Białystok

Raz wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest całkowicie legalne, a innym razem zabronione pod groźbą surowej kary. A oto przepis (wytłuszczenie red.):

Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

Ruch jest kierowany, jeśli na przejściu stoi np. policjant i kieruje ruchem. To rzadka sytuacja, wyjątkowa. Ale ruch jest kierowany także wtedy, gdy na przejściu jest zainstalowana i działa sygnalizacja świetlna – wówczas zielone mają albo piesi, albo pojazdy. Gdy pojazdy jadą, piesi czekają – i odwrotnie. Definicja "ruchu kierowanego" to:

ruch kierowany – ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę;

A zatem jeśli widzimy przejście ze światłami i mamy zielone, możemy jechać i nie musimy się obawiać, że bezpośrednio przed przejściem czy na przejściu niechcący kogoś wyprzedzimy, narażając się na srogi mandat. Ale jeśli świateł nie ma, należy wzmóc czujność, zwłaszcza na dwupasmówce w gęstym ruchu. Nawet jeśli w okolicy przejścia nie ma pieszych, "wysunięcie nosa" przed pojazd jadący z boku jest wykroczeniem karanym wysoką grzywną i najwyższą możliwą liczbą punktów karnych.

Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem – 1500/3000 zł, 15 punktów karnych

Podwyższona kara (3 tys. zł) dotyczy recydywy – gdy to wykroczenie popełniamy po raz drugi w ciągu dwóch lat.

Wyprzedzanie na przejściu? Nie daj się wrobić w mandat!

Trzeba też wiedzieć, że wyprzedzanie "bezpośrednio przed" przejściem to nie jest określenie precyzyjne. Autorom przepisów chodziło o to, aby nie wyprzedzać tak blisko przejścia, gdy pojazd jadący obok zasłania nam widok na przejście. Ale czasem policjanci dość rozszerzająco traktują ten przepis. A oto przykład, jakich wiele:

Wyprzedzanie na przejeździe dla rowerzystów: tak samo jak na przejściu dla pieszych, tylko trochę taniej

Analogiczne przepisy dotyczą wyprzedzania na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed przejazdem:

Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Zbliżając się do przejazdu, musicie uważać, czy jest to przejazd ze światłami, czy bez, a jeśli bez, to uwaga na pojazdy jadące w tym samym kierunku sąsiednim pasem. Mandat za wyprzedzanie na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed przejazdem jest nieco niższy niż mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, ale też wysoki. Taryfikator przewiduje też dużą liczbę punktów karnych za to wykroczenie.

Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany – 1000/2000 zł, 10 punktów karnych

Nie chciałeś wyprzedzić, a wyprzedziłeś. Jak to możliwe?

I jeszcze jeden ciekawy przykład: kierowca nie ma zamiaru wyprzedzać, ale jadący obok samochód zwalnia, w gruncie rzeczy próbując wymusić wyprzedzenie go w miejscu, gdzie jest to zabronione. Tak to przynajmniej wygląda:

Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków