Skłamał, by uzyskać miliony dolarów

38-letni Mustafa Qadiri z Irvine, prawie 40 mil na południowy wschód od Los Angeles, uzyskał około 5 milionów dolarów w ramach programu ochrony wypłat po tym, jak podał, że jest właścicielem czterech firm w pobliskim Newport Beach, z których w rzeczywistości żadna nie prowadzi działalności, zgodnie z aktem oskarżenia federalnego.

Czytaj także: Konferencja premiera z... wyjątkowym Ferrari F40 w tle

Dalsza część tekstu znajduje się pod wideo

Ferrari, Bentley i Lamborghini za wyłudzone pieniądze

Qadiri złożył wnioski o finansowanie do All American Lending Inc., All American Capital Holdings Inc., RadMediaLab Inc. i Ad Blot Inc. w maju i czerwcu 2020 r. Ze zmienionymi kontami bankowymi, fałszywymi federalnymi formularzami zeznań podatkowych i obcą tożsamością, zgodnie z danymi biura prokuratora w Kalifornii. Następnie, jak wynika z aktu oskarżenia, wykorzystał te pieniądze na wakacje, wydatki osobiste oraz samochody sportowe marek Ferrari, Bentley i Lamborghini.

Wszystkie samochody i 2 miliony dolarów z konta bankowego Qadiriego zostały skonfiskowane przez agentów federalnych. Mężczyzna został oskarżony o sześć przypadków prania pieniędzy, cztery przypadki oszustw bankowych i oszustw przelewowych oraz jeden zarzut kradzieży tożsamości.

Ponad 718 miliardów dolarów dla małych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych

Program ochrony wypłat jest częścią ustawy CARES zatwierdzonej przez Kongres w marcu 2020 r. Oferowała ona firmom zatrudniającym 500 lub mniej pracowników niskooprocentowane pożyczki do 10 mln USD, które często zamieniają się w dotacje na pokrycie kosztów związanych z pandemią koronawirusa. Amerykańska Administracja Małych Przedsiębiorstw podała, że 21 marca zatwierdzono ponad 8,2 miliona pożyczek na ponad 718 miliardów dolarów.

Przypadki, w których oszuści usiłowali wyłudzić pieniądze, zdarzały się wyjątkowo często. Kalifornijscy urzędnicy poinformowali, że co najmniej 11 miliardów dolarów zostało wydanych w ramach nieuprawnionych roszczeń.

Czytaj także: Bentley Continental GT – 80 tys. unikatów

Kaucja za opuszczenie aresztu w przypadku Qadiriego wynosi 100 tysięcy dolarów. Proces Kalifornijczyka zaplanowano na 29 czerwca.