Auto Świat Wiadomości Aktualności Droga i powolna budowa polskich autostrad - jak wypadamy na tle Europy?

Droga i powolna budowa polskich autostrad - jak wypadamy na tle Europy?

Co prawda autostrady w Polsce budujemy, ale drogo i stosunkowo powoli – tylko w ostatnim roku koszt budowy wzrósł o 34,3 proc. Oto kilka ciekawych statystyk pokazujących, jak wygląda nasza sieć autostrad na tle innych krajów Europy.

Autostrada
Auto Świat
Autostrada

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza i odpowiada za rozwój sieci autostrad, podsumowała rok 2020. Państwowy zarządca chwali się w nim, że w ubiegłym, pandemicznym roku mimo trudności udało się oddać do użytku więcej dróg niż planowano (140 km zamiast 116,8 km). Okazuje się jednak, że na tle Europy nie wypadamy najlepiej, co pokazuje raport firmy Rankomat, która przeanalizowała dane dotyczące budowy autostrad i porównała je z resztą Europy.

Budowa dróg w latach 2015-2020

Aktualnie w Polsce mamy 4 269 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 712 km autostrad. W przypadku tej drugiej, najwyższej kategorii oznacza to, że powoli zbliżamy się do końca budowy głównych szlaków, których łączna długość ma mieć ok. 2100 km. Jednak patrząc na tempo ich budowy oraz koszty, może to być długi i kosztowny finisz.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

W latach 2015-2020 zbudowano jedynie 156 km autostrad, a w latach 2015, 2017, 2018 nie oddano to użytku ani jednego kilometra autostrad (dane GDDKiA). Natomiast w 2020 r. zostało oddane jedynie 14,6 km autostrad. W bieżącym roku plany też nie są zbyt ambitne – kierowcy mają dostać niespełna 40 km nowych autostrad, z czego 15,9 z nich to kapitalny remont odcinka oddanego do użytku w 1989 r.

Kilometry autostrad oddanych do użytku w latach 2015-2020
Kilometry autostrad oddanych do użytku w latach 2015-2020rankoma.pl

Długość autostrad w wybranych krajach Europy

Biorąc pod uwagę terytorium i liczbę ludności, nasz kraj wciąż nie znajduje się w europejskiej czołówce. Tu jednak trzeba usprawiedliwić polskich drogowców faktem, że autostrady w krajach zachodnich budowane były w latach mniejszej dbałości o środowisko naturalne i związanych z tym niższych kosztów i szybszego tempa.

Długość autostrad w wybranych krajach Europy 2020
Długość autostrad w wybranych krajach Europy 2020Rankomat

W Polsce na 1 km2 powierzchni naszego kraju przypada 0,005 km autostrady. Dla porównania w podobnych obszarowo Włoszech ten wskaźnik jest dwukrotnie wyższy i wynosi 0,010 km/km2. Duże zagęszczenie sieci autostradowej nie jest jednak domeną tylko krajów spoza dawnego bloku wschodniego, bardziej rozbudowaną niż Polska sieć autostrad posiadają również Czesi (0,016 km/km2) oraz Węgrzy (0,014 km/km2). Polsce wciąż daleko także do Francji (0,018 km/km2) czy Niemiec (0,036 km/km2).

Gęstość-autostrad-w-europie
Gęstość-autostrad-w-europieRankomat

Niestety, jest też coraz drożej

Eksperci firmy Rankomat zwrócili także uwagę na duże wahania w kosztach budowy autostrad w ostatnich latach przy uwzględnieniu wszystkich kosztów. Średni koszt budowy kilometra autostrady, przestawiony przez GDDKiA, na 2020 r. wyniósł 47,8 mln zł i był o 34,3 proc. wyższy niż w 2019 (w 2018 r. koszt budowy kilometra autostrady wyniósł 42,4 mln).

Średni koszt budowy kilometra autostrady
Średni koszt budowy kilometra autostradyrankoma.pl

Oczywiście w wyliczeniach należy uwzględnić, że na ostateczną cenę kilometra autostrady ma wpływ szereg czynników, a w kolejnych latach buduje się drogi w różnym terenie (zurbanizowany wymaga większych nakładów na odszkodowania), o nieporównywalnym stopniu trudności i z różną liczbą węzłów komunikacyjnych.

pik
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków