Przez cały rok Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) udostępniała etapami nową drogę ekspresową S7 na odcinku Napierki — Płońsk. Dzięki temu, mimo wciąż trwających prac, kierowcy mogli już korzystać z tej trasy, chociaż ta formalnie pozostawała placem budowy. W związku z tym ostatnim faktem ten 71-kilometrowy fragment od grudnia 2021 r. aż do grudnia 2022 r. objęty był niższym od docelowego ograniczeniem prędkości.

Jak poinformowała GDDKiA, "zakończyły się już ostatnie prace związane z uciągleniem ogrodzenia drogi, poprawkami usterek stwierdzonych podczas odbiorów, uzupełnieniem oznakowania poziomego oraz badaniami kontrolnymi nawierzchni", dzięki czemu Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego po skontrolowaniu budowy wydał decyzję o pozwoleniu na jej użytkowanie. To z kolei pozwoliło usunąć znaki ograniczenia prędkości do 80 km/h i wdrożyć stałą organizację ruchu.

S7 Płońsk — Napierki mapa
S7 Płońsk — Napierki mapa

Już w styczniu 2023 r. będą także dostępne miejsca obsługi podróżnych (MOP), na których trwają prace związane z montażem przyłączy energetycznych. Oprócz czterech MOP-ów (Pepłowo I, Pepłowo II, Ćwiklinek i Dłużniewo) w ramach całej inwestycji powstało także 70 obiektów inżynierskich i dziewięć węzłów: Mława Północ, Mława Wschód, Mława Południe, Żurominek, Strzegowo Północ, Strzegowo Południe, Glinojeck, Pieńki Rzewińskie oraz Dłużniewo