Do tej pory umowa leasingu wymagała zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Forma dokumentowa umożliwi przesłanie skanu umowy, wykorzystując podpis cyfrowy. Ponadto leasingodawcy będą mogli kontaktować się z klientami poprzez e-mail czy wiadomości SMS, jak odbywa się to np. w przypadku usług bankowych.
Jak poinformował Związek Polskiego Leasingu (ZPL), z nowej formuły będą mogli skorzystać nie tylko nowi leasingobiorcy, ale również obecnie, jeśli obie strony się na nią zgodzą.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo– To ogromny sukces dla całego środowiska leasingowego. Przepisy nie tylko ułatwią życie przedsiębiorcom, ale i pozwolą branży wejść w nową erę – erę pełnej cyfryzacji usług – powiedziała Monika Constant, prezeska ZPL.
Umowa leasingu: forma dokumentowa zamiast pisemnej
Ustawa podpisana przez prezydenta 6 czerwca br. nowelizuje m.in. Ustawę z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
Dokonano zmiany polegającej na zastąpieniu formy pisemnej umowy leasingu, formą dokumentową. Umowę leasingu będzie można zawrzeć w formie dokumentowej, bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Dodatkowo, w związku z powyższą zmianą, przewidziano, że również upomnienie oraz wyznaczenia dodatkowego terminu przez finansującego korzystającemu będzie dokonywane w formie dokumentowej.
To była wyczekiwana zmiana
Projekt zmiany przepisów przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jednak w pracach deregulacyjnych brało udział wiele podmiotów, w tym przedstawiciele PZL. Branża leasingowa obsługuje ponad milion klientów w Polsce, najwięcej umów dotyczy samochodów.