• Produkcja aut na świecie zmniejszała się już od 2017 r., ale zeszły rok mocno pogłębił spadki na całym świecie
  • Udział Chin w światowej produkcji stale rośnie, w Chinach wyprodukowano w 2020 r. 25,5 mln samochodów i tu spadki proc. rok do roku są najmniejsze
  • W Europie powstało w zeszłym roku ponad 17 mln pojazdów, udział w globalnej produkcji spadł do 22 proc.
  • Z polskich fabryk wyjechało w 2020 r. ponad 450 tys. pojazdów, z czego 220 tys. to samochody osobowe
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Na świecie jest obecnie blisko 1,5 miliarda pojazdów – takie dane publikuje amerykańska agencja Hedges & Company, zajmująca się m.in. badaniami rynku samochodowego. Liczba ta stale rośnie, choć w ostatnich dwóch latach nieco wolniej. Zeszły rok naznaczony pandemią mocno wyhamował produkcję samochodów, a i w tym roku ani przyszłym światowy przemysł motoryzacyjny (wg prognoz) nie osiągnie poziomu z 2019 r. Tym razem wpływ pandemii jest pośredni, za ograniczenia produkcji odpowiada brak podzespołów, uzależnionych od dostaw półprzewodników. Każdy, kto próbował ostatnio kupować nowe auto, wie, że samochodów gotowych do wzięcia jest u dilerów jak na lekarstwo, na zamówione trzeba czekać długie miesiące.

Opublikowany ostatnio przez ACEA doroczny raport o przemyśle motoryzacyjnym (pt. Automobile Industry Pocket Guide 2021-2022) obrazuje zmiany w produkcji samochodów (osobowych i użytkowych) w ostatniej dekadzie.

Gdzie produkuje się najwięcej samochodów?

Światowa produkcja samochodów (osobowych i użytkowych) w latach 2005-20 w mln sztuk i proc. udziału Foto: ACEA
Światowa produkcja samochodów (osobowych i użytkowych) w latach 2005-20 w mln sztuk i proc. udziału

Najwięcej pojazdów wytwarzanych jest w Chinach – to już jedna trzecia światowej produkcji i ten udział stale rośnie. Jednocześnie widać, jak zmienia udział Europy w światowej produkcji – w ciągu ostatnich 15 lat spadał, jednak nadal co piąty pojazd produkowany jest na naszym kontynencie.

Produkcja samochodów maleje

Światowa produkcja samochodów osobowych w latach 2009-20 (w mln sztuk) Foto: ACEA
Światowa produkcja samochodów osobowych w latach 2009-20 (w mln sztuk)

Kryzys w przemyśle samochodowym, wyrażający się spadkiem globalnej produkcji, widoczny był już przed pandemią, jednak w zeszłym roku dramatycznie się pogłębił. A jak zmiana wygląda w liczbach? W 2019 r. na całym świecie wyprodukowano 92,6 mln pojazdów (osobowych i użytkowych), w 2020 r. było to 77,9 mln – o blisko 16 proc. mniej. Spadek w produkcji samochodów osobowych jest jeszcze większy – prawie 17-procentowy.

W Europie spadki są jeszcze większe

Produkcja samochodów osobowych w Unii Europejskiej w latach 2009-20 (w mln sztuk) Foto: ACEA
Produkcja samochodów osobowych w Unii Europejskiej w latach 2009-20 (w mln sztuk)

Szczególnie dramatycznie wygląda spadek produkcji samochodów osobowych w UE – ponad 23 proc., ale także pojazdów użytkowych wyprodukowano znacznie mniej – o blisko 21 proc. Produkcja pojazdów dostawczych, ciężarowych i autobusów skurczyła się do 2,2 mln sztuk w 2020 r.

W Polsce liczby wyglądają jeszcze gorzej. Produkcja samochodów w Polsce spadła o ponad 27 proc. – z 621 803 w 2019 r. do 450 534 sztuk w zeszłym roku (dane ACEA). Ponad połowa wytwarzanych w polskich fabrykach pojazdów to samochody użytkowe – dostawcze, ciężarowe i autobusy.