Rzeczniczka GITD Monika Niżniak przekazała w rozmowie z PAP, że odcinkowy pomiar prędkości na S8 będzie na dwóch - orientacyjnych - odcinkach: pierwszy pomiędzy węzłami Konotopa i Bemowo, a drugi między węzłami Łabiszyńska i Marki. "Są to orientacyjne na razie punkty, dlatego że szczegółowe lokalizacje urządzeń będą znane w późniejszym etapie" - tłumaczyła.

"Kontrole będą prowadzone na wszystkich nitkach głównego ciągu w obu kierunkach. Miejsca zostały wytypowane we współpracy i porozumieniu z zarządcą drogi, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad" - powiedziała Niżniak.

Odcinkowe pomiary prędkości służą do monitorowania prędkości pojazdów na niebezpiecznych odcinkach dróg. "System wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy. Kluczową zaletą OPP (odcinkowego pomiaru prędkości - PAP) jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu" - zaznaczyła.

Wdrożenie odcinkowego pomiaru prędkości jest bardziej skomplikowanym procesem niż wprowadzenie do kontroli innego typu urządzeń rejestrujących. Wynika to z konieczności zastosowania rozbudowanego systemu nadzorującego ruch, m.in. sieci kamer dostosowanych do infrastruktury drogowej. Rzeczniczka GITD podkreśliła również, że zapewnienie prawidłowości wykonania pomiarów wymagało przeprowadzenia szeregu uzgodnień, analiz i oględzin prowadzonych na S8.

Odcinkowy pomiar prędkości Foto: archiwum / Auto Świat
Odcinkowy pomiar prędkości

Na montaż odcinkowego pomiaru prędkości na S8 miał wpływ m.in. wypadek autobusu na S8, który spadł z mostu Grota-Roweckiego na Wisłostradę. "Rozmowy dotyczące wprowadzenia OPP na tych odcinkach zintensyfikowano po zdarzeniu z udziałem autobusu. Konieczność wprowadzenia nadzoru na trasie S8 z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących potwierdziła również analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego, która uwzględnia przede wszystkim natężenie występowania zdarzeń drogowych" - poinformowała Monika Niżniak.

Tak oznakowane są odcinkowe pomiary prędkości Foto: Auto Świat
Tak oznakowane są odcinkowe pomiary prędkości