• Od 1 grudnia obowiązują nowe zasady płatności na autostradach A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica
  • Kto nie zdąży opuścić płatnych odcinków autostrad przed północą 30 listopada 2021 r. będzie zobligowany do płatności w nowej formie
  • Kary za brak płatności sięgną nawet 500 zł za przejazd. Stawka zostanie obniżona do 400 zł, kiedy opłatę dodatkową uiścimy w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Kto tuż przed północą wjedzie na państwowe odcinki autostrad A2 (Konin – Stryków) i A4 (Wrocław – Sośnica) musi przygotować się na nowe zasady opłat za przejazd. Jeśli zjazd z autostrady nastąpi już po północy to wówczas pozostaje kupić e-bilet autostradowy lub skorzystać z aplikacji e-TOLL PL, e-TOLL PL Bilet (lub podobnych takich jak Autopay czy Spark) czy specjalnego terminala. Tyle teorii.

W praktyce okazuje się, że specjalna aplikacja e-TOLL PL Bilet wciąż nie jest dostępna dla użytkowników telefonów z systemem Android (sprawdzaliśmy na kilka godzin przed wdrożeniem nowych zasad płatności na A2 i A4). AKTUALIZACJA z godz 20.00 30.11.2021. Aplikacja jest dostępna dla użytkowników Android (począwszy od wersji 6.0), ale wyszukiwarka w sklepie Play jej nie znajduje. Aby pobrać program najlepiej kliknąć w link umieszczony na stronie etoll.gov.pl.

Nowy program mogą zaś bez problemu wyszukać, pobrać i zainstalować nabywcy telefonów Apple iPhone (wymagany iOS 14 który można zainstalować na telefonach Apple od iPhone 6s wzwyż), którzy są w zdecydowanej mniejszości. Android ma bowiem przeważający udział nie tylko w polskim rynku.

Bez względu na oprogramowanie w telefonie wymagana jest karta płatnicza (kredytowa lub tradycyjna obciążeniowa). Nie można płacić tzw. kartami wirtualnymi lub poprzez BLIK.

e-TOLL: e-bilet tylko na wybranych stacjach paliw

Kto preferuje tradycyjny bilet, powinien poszukać stacji Orlenu lub Lotosu. Niestety w ostatnim dniu obowiązywania dotychczasowych bramek i szlabanów wskazano tylko listę wybranych placówek sieci Orlen (to 230 stacji). Na listę wyselekcjonowanych stacji Lotos wciąż zaś czekamy. Znamienne, że o opcji zakupu e-biletów autostradowych można zapomnieć w przypadku stacji innych sieci. Jak dotąd brak bowiem komunikatów o podpisaniu umowy z którąkolwiek z sieci.

Dalsza część tekstu pod podcastem

Nowy e-bilet autostradowy będzie można kupić nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Bilet jest ważny przez 48 godzin od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. Niewykorzystany bilet będzie zaś można zwrócić. Jest jednak jeden haczyk – gdy zmienimy trasę i zjedziemy wcześniejszym zjazdem, to zwrot nam nie przysługuje. Kiedy jednak pojedziemy płatnym odcinkiem, dalej niż planowaliśmy to wówczas pobranie brakującej kwoty będzie surowo egzekwowane (o żadnych wyjątkach nie ma mowy – tak zapewniano podczas konferencji prasowej).