• Od 1 października kierowcy aut osobowych z przyczepami, gdy DMC zestawu przekracza 3,5 t, muszą korzystać z systemu e-TOLL
  • W okresie przejściowym (1.10-30.11) kierowcy samochodów lekkich (do 3,5 t) i motocykli na państwowych odcinkach A2 i A4 mogą płacić gotówką lub kartą
  • Od 1 grudnia br. kierowcy aut osobowych i motocykli będą musieli wykupić e-bilet lub skorzystać z płatności elektronicznej (aplikacja, ZSL, OBU)

Już od jutra, tj. od 1 października 2021, zaczyna działać e-TOLL, elektroniczny system płatności za przejazd po płatnych drogach krajowych i autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Oto kilka ważnych rzeczy dotyczących systemu e-TOLL, o których trzeba wiedzieć i pamiętać.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Od 1 października będzie działał tylko e-TOLL

Foto: Onet

Dotychczasowy system viaTOLL od 1 października nie będzie działał. Oznacza to, że kierowcy samochodów ciężarowych, ale też kierowcy jadący autem osobowym z przyczepą, gdy cały zestaw przekracza dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony, będą musieli korzystać z płatności elektronicznej poprzez system e-TOLL - za pomocą aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym, lokalizatorów GPS fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych OBU (On-Board Unit). Opłata elektroniczna będzie wymagana na ok. 3,7 tys. km dróg krajowych oraz odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA, tj. A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica.

Trzeba wyrejestrować się z viaTOLL

Foto: Auto Świat

Kierowcy aut osobowych (i oczywiście ciężarówek), którzy byli zarejestrowani w systemie viaTOLL, muszą wyrejestrować się z tego systemu. Można to zrobić już teraz, ale i po 30 września br. Odzyskanie kaucji za urządzenia pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie pieniędzy wpłaconych na rachunek viaTOLL możliwe będzie do 30 września 2022 r.

Bramki dla kierowców osobówek tylko do 30 listopada

Użytkownicy pojazdów lekkich, tj. samochodów osobowych (dotyczy także zestawów z przyczepą, jeżeli jego DMC nie przekracza 3,5 t) i motocykli, jeszcze do 30 listopada br. będą mogli korzystać z płatności na bramkach autostradowych. Możliwość ta dotyczy państwowych odcinków na autostradach A2 i A4. Od 1 grudnia 2021 r. bramki pomiędzy węzłami Konin-Stryków (A2) oraz Wrocław-Sośnica (A4) przestaną funkcjonować, a kierowcy będą musieli wykupić bilet autostradowy (e-bilet), np. na stacji benzynowej, lub skorzystać z płatności elektronicznej (aplikacja, ZSL, OBU).

Zmiany w miejscach poboru opłat na A2 i A4

W okresie przejściowym od 1 października do 30 listopada br. w miejscach poboru opłat (MPO) na państwowych odcinkach A2 i A4 będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu. Dwa skrajne pasy wjazdowe i dwa skrajne wyjazdowe na placach poboru opłat (PPO) przeznaczone będą wyłącznie dla pojazdów korzystających z systemu e-TOLL. Z kolei na każdej stacji poboru opłat (SPO) dla kierowców korzystających z systemu e-TOLL przygotowany będzie jeden pas wjazdowy i jeden pas wyjazdowy. Podróżni poruszający się pozostałymi pasami na MPO (do 30 listopada) będą mogli płacić za przejazd autostradą gotówką lub kartą płatniczą.

Foto: KAS / KAS