• Od 1 grudnia nie będzie już tradycyjnych szlabanów na państwowych odcinkach autostrad
  • Drogowcy wprowadzają nową organizację ruchu w miejscach poboru opłat (PPO i SPO) na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 października 2021 r.
  • Z tradycyjnych płatności gotówką czy kartą płatniczą skorzystamy tylko do końca listopada 2021 r.
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Drogowcy już od dawna zapowiadają zmiany w organizacji ruchu na odcinkach autostrad A2 i A4 zarządzanych przez GDDKiA. Docelowo po wprowadzeniu nowego e-TOLL i wygaszeniu poprzedniego systemu płatności za drogi (viaTOLL) znikną na dobre tradycyjne szlabany. Zanim to jednak nastąpi, pojawi się nowa organizacja ruchu w miejscach poboru opłat.

W komunikacie Krajowej Izby Administracji Skarbowej nie zabrakło instruktażu dla kierowców planujących podróż odcinkami A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Od 1 października 2021 r. wjazd na autostradę dalej będzie możliwy przez tradycyjne bramki. Pozostaje jednak wybrać właściwy pas ruchu, by uniknąć problemów.

  • Dwa skrajne pasy wjazdowe na państwowych odcinkach A2 i A4 będą przeznaczone tylko dla pojazdów zarejestrowanych w systemie e-TOLL. Powyższa organizacja obowiązuje na wszystkich placach poboru opłat (PPO).
  • Na stacjach poboru opłat (SPO) na państwowych odcinkach A2 i A4 wyznaczono po jednym pasie wjazdowym i wyjazdowym tylko dla pojazdów korzystających z nowego systemu płatności e-TOLL.
  • Do 30 listopada 2021 r. dalej będzie można korzystać z tradycyjnych metod płatności, czyli gotówki oraz kart płatniczych.
System e-TOLL- organizacja ruchu na bramkach A2 i A4 zarządzanych przez GDDKiA Foto: KAS / KAS
System e-TOLL- organizacja ruchu na bramkach A2 i A4 zarządzanych przez GDDKiA

Od 1 grudnia płatność za przejazd autostradą A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica będzie się odbywać wyłącznie w ramach systemu e-TOLL. Obowiązek dotyczy nie tylko kierowców największych pojazdów, ale i osobowych. Podróżując zatem samochodem osobowym, trzeba będzie kupić bilet elektroniczny na stacji paliw lub skorzystać z aplikacji e-TOLL PL.