Fabryka silników Mercedesa w Jaworze na Dolnym Śląsku działa od 2019 r. W Polsce produkowane są 4-cylindrowe konwencjonalne silniki — benzynowe i diesle — które następnie trafiają do fabryk Mercedesa na całym świecie. Jednostki z Jawora można znaleźć w niemal każdym modelu niemieckiego producenta, od klasy A i B, aż po klasę C, E i S.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoMilion silników do Mercedesów produkowanych na całym świecie
Do stycznia 2024 r. zakład w Jaworze wyprodukował milion silników. Oprócz silników spalinowych w Jaworze produkowane są także baterie elektryczne do hybryd plug-in i aut czysto elektrycznych, m.in. dla klasy C, E i S oraz EQA i EQB.
Już wkrótce bramy zakładu w Jaworze zaczną opuszczać czysto elektryczne lekkie auta dostawcze. Koncern już przygotowuje się do tej wartej ponad miliard euro inwestycji.
W sąsiedztwie istniejącego zakładu i z częściowym wykorzystaniem istniejącej infrastruktury za kilka lat będziemy produkować w pełni elektryczne samochody dostawcze, na kompletnie nowej platformie VAN.EA.
– mówi Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Manufacturing Poland.
- Przeczytaj także: Zmiany dla kierowców na parkingach Biedronki w całym kraju. Lista stacji
Fabryka w Jaworze została zaprojektowana jako zakład neutralny pod względem emisji CO2. Energię odnawialną zapewnia zlokalizowana w pobliżu farma wiatrowa, natomiast energia cieplna pochodzi z biomasy i minimalnych ilości gazu. W polskiej fabryce Mercedesa, pracującej na zasadach Przemysłu 4.0, zatrudnionych jest ponad 1,6 tys. osób, przy czym aż 46 proc. to kobiety (średnia dla tego typu zakładów to 15 proc.).