Rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Szymon Piechowiak, przekazał PAP informacje dotyczące realizacji projektu umożliwiającego stworzenie w Polsce Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym (KSZRD). "KSZRD na sieci TEN-T — etap I to w tej chwili największy tego typu projekt w Europie. Wartość łączna to około 880 mln zł, a dofinansowanie środkami unijnymi wynosi ponad 123 mln euro. To główny element tworzenia w Polsce Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem" - powiedział Szymon Piechowiak.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Piechowiak doprecyzował, że KSZRD na sieci TEN-T — etap I stanowi część Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym, którego elementy są już częściowo zbudowane, a kolejne części już powstają i będą również tworzone przy okazji rozbudowy sieci dróg krajowych. Od podstaw tworzony jest system centralny, tj. KSZRD, który został opracowany pod kątem indywidualnych potrzeb GDDKiA.

System centralny jest systemem informatycznym, na który składają się oprogramowanie oraz infrastruktura sprzętowa. Tę ostatnią tworzą m.in. serwery, macierze oraz urządzenia aktywne sieci. Sprzęt zainstalowany jest w centrach przetwarzania danych (CPD), które odpowiadają za prawidłowe i zgodne z wymaganiami technicznymi działanie całego systemu.