Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. Koszt utrzymania czystości dróg w jednym województwie w jednym roku może sięgać nawet 4 mln zł. Takie koszty zostały poniesione w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. Niewiele mniej kosztowało to sprzątanie w woj. małopolskim.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje prawie 17 800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, jest to już blisko 20 tys. km. Dotyczy to nie tylko samych nawierzchni, ale także chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń, które są związane z drogą. Dyrekcja zwraca uwagę, że musi sprzątać nie tylko śmieci „wyprodukowane” podczas podróży, ale również odpady wielkogabarytowe czy nawet gruz wyrzucany w pasie drogowym.

GDDKiA apeluje do kierowców, aby śmieci wyrzucać do specjalnie wyznaczonych koszy na odpady, które są ustawione w ciągu dróg krajowych na Miejscach Obsługi Podróżnych i parkingach. Śmieci wyprodukowane podczas jazdy, np. butelka po wodzie czy opakowanie po posiłku typu fast food, można wyrzucić po dotarciu do celu podróży.