Auto Świat Wiadomości Aktualności Gigant na drodze. 500-tonowy U-Boot był przewożony ciężarówką

Gigant na drodze. 500-tonowy U-Boot był przewożony ciężarówką

Zastanawialiście się kiedyś, jak transportuje się łodzie podwodne? Czasem trzeba umieścić je w miejscu, gdzie wody nie ma. Właśnie z takim przypadkiem mamy tutaj do czynienia. 500-tonowy niemiecki okręt podwodny U17 został przewieziony drogą publiczną.

Transport 500-tonowego okrętu podwodnego drogami NiemiecTechnik Museen Sinsheim Speyer

Imponujące przewozy różnych dużych pojazdów wzbudzają szacunek do pracy wielu inżynierów, kierowców i wszystkich tych, którzy byli zaangażowani w takie przedsięwzięcie. Nie wystarczy bowiem przejechać z punktu A do punktu B. Trzeba wcześniej wszystko dokładnie przygotować, sprawdzić całą trasę, nierzadko usunąć znaki drogowe, a nawet wyciąć roślinność. Tak właśnie było z tym megasprzętem.

Ten okręt podwodny służył dla niemieckiej marynarki od 1973 r. do 2010 r. Teraz stanie się obiektem muzealnym. 50-metrowa maszyna została przetransportowana do Muzeum Techniki Speyer nieopodal Mannheim. Najpierw wodą na barkach, a ostatnie cztery kilometry pokonała na kołach, konkretnie na 60 "bliźniakach" i przy pomocy aż czterech ciągników.

To było nie lada wyzwanie, ponieważ okręt waży 500 ton. Dlatego dwa z czterech ciągników ciągnęły transport, a dwa kolejne go pchały. Wszystkie cztery były potrzebne w bardziej wymagających miejscach, w niektórych wystarczył tylko jeden pojazd.

Droga, choć była krótka, to jednak skomplikowana. Do przewiezienia jednostki podwodnej trzeba było zdjąć znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Dodatkowo należało wyciąć aż 800 metrów kwadratowych drzew na terenie parku krajobrazowego, na co otrzymano pozwolenie. W innym wypadku transport nie zmieściłby się na trasie.

Po dojechaniu na miejsce okręt zostanie przygotowany do dalszej drogi. Zostaną m.in. wyremontowane silniki i wymontowane akumulatory o wadze 100 ton. Następnie będzie przetransportowany do drugiej placówki muzeum w Sinsheim, która jest bardziej nakierowana na pojazdy militarne, niż ta, w której teraz znajduje się ogromna jednostka.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków