Po premierze 4. kwietnia 2004 roku Grand Prix Bahrajnu na stałe trafiło do kalendarza Formuły 1. To jedyny wyścig w tej części świata, ale w ciągu dwóch lat dołączy do kalendarza nowe Grand Prix Abu Dabi.

Grand Prix Bahrajnu jest pod wieloma względami wyścigiem egzotycznym. W tym islamskim kraju nie świętuje się zwycięstwa szampanem, ale specjalnym musującym napojem, który powstaje z soku granatu i kwiatu róży. „Teraz pachnę jak kobieta”, powiedział oblany tym napojem Jenson Buton w 2004 roku, gdy ukończył tutaj wyścig na trzecim miejscu.

GP Bahrajnu jedynym arabskim wyścigiem

Formuła 1 długo omijała kraje Dalekiego Wschodu. Do 2004 roku odbyło się jedyne arabskie Grand Prix w Maroku (1958). Wówczas zwyciężył Stirlinig Moss. Współczesny „Bahrain International Circuit” jest nowoczesnym torem, który tworzy sześć lewych i dziewięć prawych zakrętów. Maksymalna prędkość projektowana to 315 km/h, którą można rozwinąć na prostej o długości 1090 m. Najszybszy wyścig odbył się podczas pierwszej edycji. Rekordzista został Michael Schumacher na Ferrari F2004 z czasem 1:30,252 minuty.Już w następnym sezonie tor doczekał się pierwszej modernizacji. Poszerzono czwarty zakręt, a strefę obok toru pokryto asfaltem. Dzięki temu zawodnicy, którzy wypadną z toru mają szansę powrócić do wyścigu. Systematycznie także trwają prace nad modyfikacją terenów wokół toru. Dochodzą nowe palmy, skwery i kwietniki, tak by teren wokół trybun zamienić na prawdziwa oazę.

Organizatorzy troszczą się także o zadowolenie gości, dla których organizują różne imprezy towarzyszące. Droga łącząca miejsce wioskę F1 z trybunami została w 2005 roku wyasfaltowana i obecnie mogą po niej przemieszczać się autobusy, które oszczędzają wszystkim czas. Do części hotelowej wioski F1 mają dostęp wszyscy goście wyścigu, nie tylko goście VIP czy kibice ze specjalnymi kartami wstępu.W 2006 roku w Bahrajnie odbyła się inauguracja sezonu, ponieważ w terminie tradycyjnego Grand Prix Australii odbywały się Commonwealth Games i organizatorzy poprosili o zmianę terminu.

W 2008 roku Grand Prix Bahrajnu pozostało w trójce wyścigów F1 organizowanych poza Europą, chociaż i trzecim w kolejności. W 2009 roku jest to czwarty wyścig w sezonie,

Bahrain International Circuit - informacje o torzeDługość toru5 412 mDługośc wyścigu57 okr., 308,238 kmJakość asfaltowej nawierzchniśredniaZużycie oponśredniePrzyczepnośćśredniaZużycie hamulcówznaczneJazda z maksymalna prędkością70%Najdłuższa prosta1 050 mProjektowana największa prędkosć315 km/hZużycie paliwaśrednieOrientacja toruzgodnie z ruchem wskazówek zegaraLiczba lewych zakrętów6Liczba prawych zakrętów9

Tor „Bahrain International Circuit” zlokalizowany jest na południe od stolicy Manama. Zaprojektowany został przez niemieckiego architekta Hermana Tilke. Od oficjalnego rozpoczęcia budowy do pierwszego wyścigu w 2004 roku upłynęło 16 miesięcy. Zainwestowano 130 milionów Euro, a przy budowie pracowało 3000 ludzi, wylano 70 tys. m3 betonu i 8500 ton stali. Do barier ochronnych wykorzystano 82 tys. opon. Tor otwarto 17. marca 2004 roku. Podczas uroczystości jako pierwszy wyjechał na tor były kierowca Formuły 1 Jean Alesi, który zasiadł za kierownicą legendarnego bolidu Mercedes-Benz W196R. Tego, na którym w latach pięćdziesiątych wygrywał Juan-Manuel Fangio.

Tor ma wyjątkowy charakter architektoniczny. Tilke połączył najnowszą technikę i technologię z arabskim stylem. Obok prostej zlokalizowano wysoka budowlę, w której na ostatnim piętrze ma swoja lożę szejk i jego goście. Dachy trybun, garaże, miejsca dla gości VIP maja kształty, które symbolizują typowe elementy pustynnego kraju. Na trybunach jest miejsce dla 45 tys. kibiców, główna trybuna może pomieścić 10 tys. osób. W pobliżu toru może zaparkować 13 tys. samochodów. Centrum prasowe przygotowano dla 500 dziennikarzy. Tor ze stolicą łączy dwupasmowa autostrada.

Tro nie jest wykorzystywany jedynie do wyścigów Formuły 1. Organizowane są tutaj także inne wyścigi, a sezon trwa praktycznie cały rok. Odbywają się wyścigi GP2, w 2005 roku Bahrajn gościł światowy finał Formuły BMW, a także zespoły organizują tutaj swoje testy. Na terenie znajduje się także tor testowy i tor motocrossowy. Odbywają się zawody dragsterów, a od 2005 roku także pojazdów off-road. Sam tor umożliwia wykorzystanie go w sześciu wariantach, z czego do wyścigów Grand Prix F1 wykorzystuje się ten najdłuższy mierzący 5412 metrów.,

Bahrajn nie jest dla Europejczyków ziemią nieznaną

Około 8000 lat temu Bahrajn oddzielił się od Półwyspu Arabskiego i stał się wyspą o długości 48 km i szerokości 16 km. Wraz z innymi wyspami zajmuje powierzchnię 706 km2. Za panowania króla Hamada bin Isa bin Salmana Al-Khalifa mieszka dzisiaj tutaj około 650 tys. osób.

Pierwsze wzmianki o osiedleniu się na ziemiach Bahrajnu pochodzą z okresu 3000 lat przed naszą erą. Dzisiejsza rodzina panująca ma władzę od 1783 roku, ale od 1971 roku Bahrajn został niezależnym Emiratem Arabskim. Nie ma tam żadnych partii politycznych, ani nie organizuje się wyborów. Narodowa religia jest islam. Głównym bogactwem kraju jest ropa naftowa, której złoża zostały odkryte w 1932 roku. Bahrajn był pierwszym krajem w tym regionie, który rozpoczął jej wydobywanie. Od 1986 roku Bahrajn ponownie połączony jest z kontynentem poprzez 25 kilometrowy most króla Fahada, którym można dojechać z królestwa do Arabii Saudyjskiej.

GP Bahrajnu - historia Liczba rozegranych GP5Pierwsze GP2004Ubiegłoroczny triumfatorFelipe Massa - Ferrari F20081:31:06,920Ubiegłoroczne pole-positionRobert Kubica – BMW Sauber1:33,096Ubiegłoroczne najszybsze okrążenieHeikki Kovalainen – McLaren-Mercedes1:27,418

Z historii GP Bahrajnu

GP Bahrajnu ma bardzo krótka historię. W tym roku odbywa się dopiero po raz piąty. Dotychczas było tu tylko trzech zwycięzców. W premierowym wyścigu w 2004 roku wygrał Michael Schumacher jadący Ferrari F2004, dwa kolejne wyścigi zakończyły się sukcesem Fernando Alonsom jadącym Renault R25 i R26, a w 2007 roku wygrał Felipe Massa na Ferrari F2007.W sezonie 2004 dominowała stajnia Ferrari. Pokazał to także wyścig w Bahrajnie. Podwójne zwycięstwo wywalczył tym razem duet włoskiej marki: Michael Schumacher i Rubens Barrichello. Na trzeciej pozycji przyjechał Jenson Buton. Wyścig ukończyło 17 z 20 startujących kierowców. Wśród tych, którzy nie dojechali byli obaj kierowcy zespołu McLaren-Mercedes Kimi Räikkönen i David Coulthard. W ich bolidach zawiódł silnik Mercedesa.

Rok 2005 był w Bahrajnie bardzo gorący. Temperatura podczas wyścigu wynosiła 42 °C, a asfalt był jeszcze o 13 °C cieplejszy. Zespół Ferrari po raz pierwszy zaprezentował nowy bolid Ferrari F2005, a Michael Schumacher prowadził aż do momentu, gdy zawiodła w jego bolidzie hydraulika. Do tego momentu prowadziła trójka z Fernando Alonso (Renault) i Jarno Trullim (Toyota). I taka była kolejność na mecie. Kimi Räikkönen był trzeci, a Ralf Schumacher czwarty.

Rok 2006 był szczególny, gdyż w Bahrajnie otwierano sezon Formuły 1. Tutaj oczekiwano odpowiedzi, w jakiej formie są poszczególne zespoły i ich kierowcy. Wygrał Fernando alonso (Renault) przed Michaelem Schumacherem (Ferrari), który startował z pole-position. Kolejne miejsca zajęli: Kimi Räikkönen (McLaren-Mercedes), Jenson Button (Honda) i Juan-Pablo Montoya (McLaren-Mercedes). Na siódmej pozycji linię mety minął debiutant Nico Rosberg, jadący Williamem i zdobył swoje pierwsze punkty w karierze, a także uzyskał najlepszy czas okrążenia.

W sezonie 2007 w Bahrajnie odbyła się wielka bitwa taktyczna pomiędzy zespołami ferrari a McLarenem-Mercedes, z której ostatecznie zwycięsko wyszedł Brazylijczyk Felipe Massa (Ferrari). Jako drugi minął linie mety Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), który podczas pobytu w boksach Kimi Räikkönena (Ferrari) zniwelował przewagę rywala. Obaj rywale przyjęli inna taktykę, ale tym razem młody Brytyjczyk okazał się lepszy. Niemiec Nick Heidfeld (BMW Sauber) na 32. okrążeniu wyprzedził Fernando Alonso (McLaren-Mercedes) i już do końca wyścigu nie dał się pokonać.

Grand Prix Bahrajnu 2008 wygrał ponownie Brazylijczyk Felipe Massa, chociaż z pole position po raz pierwszy w swojej karierze startował Polak Robert Kubica.

Duet zespołu Ferrari tym razem okazał się najlepszy, a Kubica finiszował na trzeciej pozycji. Punkty Polaka i czwarte miejsce Nicka Heidfelda zapewniły zespołowi BMW Sauber awans na pierwsze miejsce w klasyfikacji konstruktorów. GP Bahrajnu 2008 - harmonogram czasowyPiątek 44. kwietnia09:00 - 10:301. wolny trening13:00 - 14:302. wolny treningSobota 25. kwietnia10:00 - 11:003. wolny treningod 13:00kwalifikacjeNiedziela 26. kwietniaod 14:00wyścig

Tegoroczne Grand Prix Bahrajnu będzie weryfikacją formy zespołu Brawn GP i triumfatorów deszczowego Grand Prix Chin 2009 – zespołu Red Bull Racing. Jedno jest pewne, że w Bahrajnie nie spadnie deszcz, a będzie wyjątkowy upał. To jak wiadomo, zupełnie inne warunki do jazdy.

Bahrain Shakir - konfiguracja toru

Źródło: Brembo