Niespokojne czasy powodują, że coraz więcej osób myśli o zbrojeniu wojska i zabezpieczaniu się przed najgorszym. Szwecja od dłuższego czasu stosuje taki sposób myślenia, bowiem nie należy do organizacji NATO, co zdecydowanie stawia ją na gorszej pozycji niż inne kraje w Europie. Potrafi się jednak zbroić, co pokazuje armatohaubica FH77BW L52 Archer kalibru 155 mm/L52 osadzona na podwoziu Volvo.

Automatyczna, szybka i nieuchwytna

Broń jest w pełni automatyczna i zdolna do strzelania z szybkostrzelnością teoretyczną 12 strzałów na minutę. Co bardziej interesujące, potrafi wystrzelić kilka pocisków z różnymi trajektoriami z prędkością 8/9 strzałów na minutę, tak by wszystkie trafiły w cel jednocześnie. Według producenta użycie konwencjonalnych pocisków zapewnia zasięg do 40 km, jednak zastosowanie precyzyjnej amunicji Excalibur, do której przystosowany jest Archer, zwiększa zasięg nawet do 60 km!

To nader przydatna broń, tym bardziej że technologia pozwala na bycie nieuchwytnym przez inne tego typu pojazdy, których używa przeciwnik. Archer potrzebuje mniej niż 30 sekund od otrzymania wezwania do rozstawienia się do działania i wystrzelenia pierwszego pocisku. Po zakończeniu ostrzału także w poniżej 30 sekund może odjechać z miejsca. Co jeszcze istotniejsze, ostrzał może być przeprowadzony tak, że zanim pierwszy pocisk doleci do celu, Archera nie będzie już na swojej pozycji. To powoduje, że jest trudniejszy do namierzenia przez wojska nieprzyjaciela.

Broń osadzona na Volvo wprost z placu budowy

Haubica osadzona jest na podwoziu Volvo A30D 6x6, czyli wozidła popularnego na placach budowy na całym świecie. Oczywiście w warunkach bojowych pojazd został przystosowany do swojego przeznaczenia. Dla wojska istotne było, aby Archer mógł być bardzo mobilny. Volvo bez problemu spełnia ten warunek, ponadto jego prędkość maksymalna to 70 km/h, a zasięg wynosi co najmniej 500 km. Kabina jest opancerzona i zapewnia cztery miejsca siedzące, choć obsługa działa wymaga jedynie jednego operatora. Pojazd ma system samoobrony, czyli zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Protector z wielkokalibrowym karabinem maszynowym widocznym na kabinie pojazdu. W wojsku szwedzkim jest 48 takich pojazdów.