Do opisywanej przez inspektorów ITD sytuacji doszło jeszcze w minionym tygodniu. Funkcjonariusze pełnili wówczas służbę na autostradzie A1 w okolicy Torunia i wyrywkowo zatrzymywali do kontroli przejeżdżające pojazdy ciężarowe. Gdy zobaczyli tego giganta – zestaw z wielkim żółtym żurawiem samochodowym – musieli zareagować. Kierowca poległ już na pierwszym pytaniu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

ITD: Panie kierowco, a gdzie jest pojazd asystujący?

Gabaryty tego ładunku wskazywały na to, że zasługiwał na specjalną kategorię przewozu. By jednak mieć pewność, kontrolerzy zmierzyli i zważyli zatrzymany zestaw. Od frontu ciągnika siodłowego, do końca naczepy z żurawiem wyszło 24,5 metra. A waga? Zdecydowanie ciężka – aż 78,65 tony. Jakby tego było mało, naciski trzech osi ciągnika wynosiły 35,7 tony, a wysokość naczepy z żurawiem przekraczała cztery metry. Potwierdziły się więc przypuszczenia funkcjonariuszy.

– wyjaśniają inspektorzy ITD.

ITD: kontrola na przydrożnej wadze wykazała nieprawidłowości Foto: ITD
ITD: kontrola na przydrożnej wadze wykazała nieprawidłowości

ITD skierowała drogowego giganta na parking

Zarówno brak zezwolenia, jak i pojazdu pilotującego, są poważnym naruszeniem przepisów transportowych. Wobec przedsiębiorstwa wykonującego transport pojazdem nienormatywnym zostały wszczęte postępowania o nałożenie wysokiej kary pieniężnej. Zespół pojazdów z żurawiem został zaś skierowany na parking strzeżony.

Inspektorzy ITD przypominają, że wymóg posiadania odpowiednich zezwoleń to nie żaden biurokratyczny wymysł. Oczywiście, reguluje to rynek przewozu towarów, ale przepisy transportowe powstały przede wszystkim po to, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach. Tak ciężkie ładunki mogą stanowić naprawdę poważne zagrożenie dla innych użytkowników dróg.