Auto Świat Wiadomości Aktualności Inspektorzy od fotoradarów są bezkarni, bo mają taką polisę

Inspektorzy od fotoradarów są bezkarni, bo mają taką polisę

Oto tajemnica pirackich wyczynów na drogach podwładnych Głównego Inspektora Transportu Drogowego Tomasza Połecia. Mają specjalną, opłaconą z naszych podatków polisę ubezpieczeniową.

Inspekcja pędzi we mgle
Fakt24
Inspekcja pędzi we mgle

Mogą do woli przekraczać prędkość i łamać przepisy. Nawet jeśli spowodują wówczas wypadek, wszelkie koszty naprawy pokryje ubezpieczyciel. Takiego typu polisy wybrało kierownictwo GITD. W końcu jej szef sam jest fanem sportowej jazdy, która bezpieczna przecież nie jest.

Jak ustalił Fakt, w umowach ubezpieczeniowych, które Generalny Inspektorat Transportu Drogowego wykupuje dla swoich 68 samochodów pojawiła się tak zwana "klauzula prędkości". Co to takiego? Specjalny zapis gwarantujący wypłatę ubezpieczenia w sytuacji, gdy kierujący służbowym pojazdem znacząco przekroczy prędkość czy na przykład przejedzie skrzyżowanie na czerwonym świetle i doprowadzi do wypadku.

"Ubezpieczyciel nie będzie odmawiał lub ograniczał wypłaty odszkodowania jeśli w chwili zdarzenia (...) kierujący przekroczył prędkość i nie dostosował się do przepisów prawa o ruchu drogowym" - brzmi specjalny warunek postawiony przez ludzi inspektora Połecia. Po co taki zapis? Przekonał się o tym czytelnik Faktu, który zarejestrował piracki rajd jednego z samochodów GITD.

Wśród aut objętych specjalnym ubezpieczeniem dla piratów drogowych są i samochody wyposażone w mobilne fotoradary, i te wyposażone w koguty, jak również zwykłe cywilne samochody. Jeden z oferentów proponował, aby zawęzić "klauzulę prędkości" dopisując, że odszkodowanie będzie wypłacone w sytuacjach "z wyłączeniem rażącego niedbalstwa". Odpowiedź szefów GITD była krótka: "Zamawiający nie wyraża zgody na zmiany w proponowanym zakresie".

Zresztą co się dziwić skoro szef GITD gna po Warszawie mając na liczniku 84 km/h, a czasami i 100 km/h? Ile będzie kosztowało ubezpieczenie wszystkich samochodów GITD z tą klauzulą? Chociaż zapytaliśmy oto urzędników, to odpowiedź nie nadeszła...

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków