W poniedziałek 2 maja 2022, na drodze ekspresowej S7 koło Olsztynka, funkcjonariusze GITD zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do polskiej firmy. Powodem podjęcia interwencji było kilkukrotne nieuiszczenie wymaganej opłaty (e-TOLL) za przejazd płatnymi odcinkami dróg krajowych. Przebieg kontroli wykazał, że braki w opłatach za przejazdy to tylko początek problemów przewoźnika.

TIR kontrola GITD Foto: GITD
TIR kontrola GITD

W trakcie kontroli technicznej zestawu inspektorzy stwierdzili w naczepie usterki, które zagrażały bezpieczeństwu ruchu drogowego. Przy kole na drugiej osi była pęknięta tarcza hamulcowa. Z kolei przy kole na osi pierwszej tarcza hamulcowa była zardzewiała, a przewody układu pneumatycznego zostały odcięte i zaślepione. Oznacza to, że to koło w ogóle nie hamowało. Co ciekawe dwa dni wcześniej (29 kwietnia br.) naczepa przeszła okresowe badania techniczne z pozytywnym wynikiem.

Inspektorzy GITD wezwali policję w związku podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Funkcjonariusze z KMP w Olsztynie dokonali oględzin pojazdu i poprowadzą czynności wyjaśniające w tej sprawie. Inspektorzy zatrzymali też dowód rejestracyjny naczepy i zakazali dalszej jazdy. Wobec przewoźnika drogowego wszczęli postępowanie administracyjne.