Na drodze krajowej nr 91 łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą. Po rozładunku w Łodzi kierowca jechał po towar do Pabianic. W trakcie kontroli, która miała miejsce we wtorek 5 lipca, wyszło na jaw, że kierujący pojazdem nie rejestrował na swojej wykresówce ani prędkości jazdy, ani aktywności oraz przebytej drogi. Przyczyną nie była żadna usterka, lecz magnes neodymowy przyłożony do impulsatora skrzyni biegów, który zakłócał prawidłową pracę tachografu.

Jak informuje ITD, na wyjętej z urządzenia wykresówce znajdowały się wyłącznie zapisy z poprzedniego dnia, a brakowało aktualnych. Wszystko dlatego, że w czasie, kiedy kierowca jechał, urządzenie rejestrowało odpoczynek. Próba na drodze, którą przeprowadzili inspektorzy, potwierdziła ich przypuszczenia. Po usunięciu magnesu tachograf zaczął rejestrować jazdę oraz przejechaną drogę.

Przedsiębiorca magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zakłócał pracę tachografu Foto: GITD
Przedsiębiorca magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zakłócał pracę tachografu

Podczas wyjaśniania sprawy mężczyzna przyznał, że dzień wcześniej przyłożył magnes do impulsatora i pojechał do miejsca garażowania. Na następny dzień wyruszył na rozładunek. Poza zapisami w tachografie znalazł się dystans ok. 40 km.

Przedsiębiorca magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zakłócał pracę tachografu Foto: GITD
Przedsiębiorca magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zakłócał pracę tachografu

"Ingerencja w pracę tachografu karana jest zatrzymaniem prawa jazdy kierowcy na okres 3 miesięcy oraz wszczęciem postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia wysokiej kary pieniężnej na przewoźnika. Jeżeli zakłócanie prawidłowego działania tachografu wiąże się z ingerencją w stan drogomierza, osobie, która się tego dopuści, grozi odpowiedzialność karna z powodu popełnienia przestępstwa z art. 306a k.k." — informuje ITD. Przedsiębiorca, który dopuścił się oszustwa, został przekazany policjantom prowadzącym w tej sprawie dalsze czynności.