Opisywany transport wstrzymali inspektorzy z wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego 28 marca 2022 r. na drodze krajowej nr 32 w miejscowości Granowo koło Grodziska Wielkopolskiego. Patrol zatrzymał do kontroli drogowej polską ciężarówkę, która transportowała pięć betonowych rur.

Już na pierwszy rzut oka zestaw wyglądał na przeładowany

Kontrolowany zestaw był za długi o ponad metr, a w trakcie kontroli na przenośnych wagach ITD okazało się, że rzeczywista masa ciężarówki z przewożonym ładunkiem wynosiła 52,6 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton. Tak duża masa ładunku spowodowała też przekroczenia dozwolonych nacisków osi ciągnika siodłowego i naczepy na drogę. Inspektorzy stwierdzili również, że kierowca nie zabezpieczył właściwie przewożonego ładunku. Przedsiębiorca musiał przeładować dwie rury na inny pojazd, by móc kontynuować przewóz zgodnie z przepisami.

ITD: Przeładowany TIR Foto: ITD
ITD: Przeładowany TIR

Transport z powodu nieprawidłowości został wstrzymany przez inspektorów. W trakcie kontroli wymaganych dokumentów okazało się, że transport nienormatywny był wykonywany na podstawie zezwolenia niewłaściwej kategorii. Kierowca nie miał przy sobie wypisu z zaświadczenia uprawniającego do wykonywania przewozów drogowych na potrzeby własne. Za stwierdzone nieprawidłowości kierowcę ciężarówki ukarano mandatami karnymi na kwotę 1200 zł. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne. Grozi mu 15 tys. zł kary