- Ponad pięć tysięcy samochodów zniknęło z polskich ulic w rok wynika z danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To oznacza kolejny spadek
- Lista najpopularniejszych wśród złodziei marek pokrywa się z rankingami popularności, co oznacza, że znajdziemy na niej marki japońskie, niemieckie i koreańskie
- W "topowej" dziesiątce znalazły się aż trzy samochody użytkowe
- Producenci jednak coraz lepiej zabezpieczają swoje samochody, a kierowcy mają metody obrony przed złodziejami
Bardzo wyraźny spadek liczby kradzionych samochodów widać w Polsce od 2005 r., kiedy to z ulic zniknęło 42 292 aut. Po 20 latach o takich danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców możemy na szczęście zapomnieć. W zeszłym roku z powodu kradzieży wyrejestrowano dokładne 5327 samochodów. To o prawie sześć proc. mniej niż w 2023 r.
- W policyjnych kartotekach auto uznaje się za skradzione w momencie zgłoszenia zaginięcia, podczas gdy do baz CEPiK trafia ono dopiero, gdy pojazd został wyrejestrowany w następstwie kradzieży. Między zaginięciem a wyrejestrowaniem może jednak upłynąć wiele miesięcy, co oznacza, że część aut zgłoszonych Policji jako skradzione pojawi się w CEPiK-u jako wyrejestrowane znacznie później, nawet dopiero w następnym roku - tłumaczą eksperci Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, skąd biorą się rozbieżności między statystykami kradzieży.
Przeczytaj także: Auta za pół miliona z Włoch, Francji i Niemiec w małej polskiej wsi. Policjanci prosili o pomoc laboratorium
Jakie samochody są kradzione w Polsce? Mamy listę marek
Nie powinno być zaskoczeniem, że lista najczęściej kradzionych aut pokrywa się z rankingami popularności. Dlatego w czołówce widzimy choćby Toyotę, niemieckich producentów premium oraz dwie koreańskie marki. Cieszy jednak, że polskie oddziały nie zamykają oczu na to, co się dzieje. W samochodach montowane są coraz skuteczniejsze systemy antykradzieżowe i często są klientowi oferowane za symboliczną złotówkę lub jako część większego pakietu. Widać po spadających liczbach ukradzionych aut, że to działa.
Tak wyglądała lista najczęściej kradzionych marek w 2024 r.:
- Toyota - 917 szt.
- Audi - 464 szt.
- BMW - 399 szt.
- Volkswagen - 373 szt.
- Mercedes - 312 szt.
- Hyundai - 272 szt.
- Kia - 249 szt.
- Renault - 228 szt.
- Ford - 205 szt.
- Fiat - 201 szt.
Statystyki CEPiK pokazują też, że największym zainteresowaniem złodziei cieszą się samochody z roczników 2017, 2018 oraz 2019. A więc jeszcze stosunkowo młode, ale jeszcze niewyposażone w najnowsze rozwiązania. Jeśli wasze auto znajduje się na liście to warto pomyśleć o jakimś dodatkowym zabezpieczeniu. Czasem nawet te najprostsze odstraszą złodzieja.
Które auta kradną w Polsce? Najnowsza lista modeli
Lista modeli bezpośrednio wynika z poprzedniej i też raczej nie zaskakuje. Znowu widzimy samochody bardzo popularne i lubiane. Często kradzione są po prostu na części. Co ciekawe, aż trzy modele to dostawczaki. Auta użytkowe też są na celowniku złodziei. Przede wszystkim liderzy naszego rynku, Ducato oraz Master.
- Toyota Corolla - 270 szt.
- Toyota RAV4 - 200 szt.
- Hyundai Tucson - 151 szt.
- Toyota Yaris - 118 szt.
- Audi A4 - 115 szt.
- Fiat Ducato - 109 szt.
- Kia Ceed - 98 szt.
- BMW Seria 5 - 94 szt.
- Renault Master - 88 szt.
- Daily - 86 szt.
Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu?
Złodzieje samochodów mają tak łatwo, jak nigdy – wystarczy odpowiedni sprzęt elektroniczny, żeby niemal każdym nowoczesnym autem dało się odjechać "jak swoim", bez wzbudzania najmniejszych podejrzeń. Złodzieje coraz częściej korzystają z urządzeń nazywanych Game Boyami i z "walizek" przechwytujących i przedłużających sygnał z kluczyków. Czy da się zabezpieczyć auto przed trikami przestępców?
- pytał w naszym obszernym poradniku redaktor Piotr i oczywiście na tym nie zakończył, bo udzielił też konkretnych porad. Polecał tam np. chowanie kluczyka do specjalnego etui lub zabezpieczenie go urządzeniem w stylu Keyless Protector. To metody na metodę "na walizkę". Warto też pomyśleć np. dodatkowym immobilizerze odblokowywanym transponderem albo wpinanym w fabryczną magistralę CAN i odblokowywanym przez użycie w odpowiedniej sekwencji przycisków fabrycznych elementów sterowania auta. Złodziejowi będzie bardzo trudno to obejść.
Pełny poradnik znajdziecie w tym miejscu: Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą metodami "na walizkę" i "na Gameboya"?