Auto Świat Wiadomości Aktualności Najczęściej kradzione samochody w Polsce. Mamy nową listę marek i modeli

Najczęściej kradzione samochody w Polsce. Mamy nową listę marek i modeli

Pod względem kradzieży samochodów rekordowy był 1999 r. Wtedy z polskich ulic zniknęło... 71,5 tysiąca samochodów. Mroczny przełom wieków jest już jednak dawno za nami. Aktualnie wyrejestrowanych z powodu kradzieży jest po kilka tysięcy aut rocznie. Mamy najnowszą listę marek i modeli. Ich właściciele powinni pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Zwłaszcza, że skuteczne systemy oferują sami producenci.

shutterstock 571866181
Daniel Jedzura / Shutterstock
shutterstock 571866181
  • Ponad pięć tysięcy samochodów zniknęło z polskich ulic w rok wynika z danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To oznacza kolejny spadek
  • Lista najpopularniejszych wśród złodziei marek pokrywa się z rankingami popularności, co oznacza, że znajdziemy na niej marki japońskie, niemieckie i koreańskie
  • W "topowej" dziesiątce znalazły się aż trzy samochody użytkowe
  • Producenci jednak coraz lepiej zabezpieczają swoje samochody, a kierowcy mają metody obrony przed złodziejami

Bardzo wyraźny spadek liczby kradzionych samochodów widać w Polsce od 2005 r., kiedy to z ulic zniknęło 42 292 aut. Po 20 latach o takich danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców możemy na szczęście zapomnieć. W zeszłym roku z powodu kradzieży wyrejestrowano dokładne 5327 samochodów. To o prawie sześć proc. mniej niż w 2023 r.

- W policyjnych kartotekach auto uznaje się za skradzione w momencie zgłoszenia zaginięcia, podczas gdy do baz CEPiK trafia ono dopiero, gdy pojazd został wyrejestrowany w następstwie kradzieży. Między zaginięciem a wyrejestrowaniem może jednak upłynąć wiele miesięcy, co oznacza, że część aut zgłoszonych Policji jako skradzione pojawi się w CEPiK-u jako wyrejestrowane znacznie później, nawet dopiero w następnym roku - tłumaczą eksperci Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, skąd biorą się rozbieżności między statystykami kradzieży.

Przeczytaj także: Auta za pół miliona z Włoch, Francji i Niemiec w małej polskiej wsi. Policjanci prosili o pomoc laboratorium

Jakie samochody są kradzione w Polsce? Mamy listę marek

Nie powinno być zaskoczeniem, że lista najczęściej kradzionych aut pokrywa się z rankingami popularności. Dlatego w czołówce widzimy choćby Toyotę, niemieckich producentów premium oraz dwie koreańskie marki. Cieszy jednak, że polskie oddziały nie zamykają oczu na to, co się dzieje. W samochodach montowane są coraz skuteczniejsze systemy antykradzieżowe i często są klientowi oferowane za symboliczną złotówkę lub jako część większego pakietu. Widać po spadających liczbach ukradzionych aut, że to działa.

Tak wyglądała lista najczęściej kradzionych marek w 2024 r.:

  1. Toyota - 917 szt.
  2. Audi - 464 szt.
  3. BMW - 399 szt.
  4. Volkswagen - 373 szt.
  5. Mercedes - 312 szt.
  6. Hyundai - 272 szt.
  7. Kia - 249 szt.
  8. Renault - 228 szt.
  9. Ford - 205 szt.
  10. Fiat - 201 szt.

Statystyki CEPiK pokazują też, że największym zainteresowaniem złodziei cieszą się samochody z roczników 2017, 2018 oraz 2019. A więc jeszcze stosunkowo młode, ale jeszcze niewyposażone w najnowsze rozwiązania. Jeśli wasze auto znajduje się na liście to warto pomyśleć o jakimś dodatkowym zabezpieczeniu. Czasem nawet te najprostsze odstraszą złodzieja.

Które auta kradną w Polsce? Najnowsza lista modeli

Lista modeli bezpośrednio wynika z poprzedniej i też raczej nie zaskakuje. Znowu widzimy samochody bardzo popularne i lubiane. Często kradzione są po prostu na części. Co ciekawe, aż trzy modele to dostawczaki. Auta użytkowe też są na celowniku złodziei. Przede wszystkim liderzy naszego rynku, Ducato oraz Master.

  1. Toyota Corolla - 270 szt.
  2. Toyota RAV4 - 200 szt.
  3. Hyundai Tucson - 151 szt.
  4. Toyota Yaris - 118 szt.
  5. Audi A4 - 115 szt.
  6. Fiat Ducato - 109 szt.
  7. Kia Ceed - 98 szt.
  8. BMW Seria 5 - 94 szt.
  9. Renault Master - 88 szt.
  10. Daily - 86 szt.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu?

Złodzieje samochodów mają tak łatwo, jak nigdy – wystarczy odpowiedni sprzęt elektroniczny, żeby niemal każdym nowoczesnym autem dało się odjechać "jak swoim", bez wzbudzania najmniejszych podejrzeń. Złodzieje coraz częściej korzystają z urządzeń nazywanych Game Boyami i z "walizek" przechwytujących i przedłużających sygnał z kluczyków. Czy da się zabezpieczyć auto przed trikami przestępców?

- pytał w naszym obszernym poradniku redaktor Piotr i oczywiście na tym nie zakończył, bo udzielił też konkretnych porad. Polecał tam np. chowanie kluczyka do specjalnego etui lub zabezpieczenie go urządzeniem w stylu Keyless Protector. To metody na metodę "na walizkę". Warto też pomyśleć np. dodatkowym immobilizerze odblokowywanym transponderem albo wpinanym w fabryczną magistralę CAN i odblokowywanym przez użycie w odpowiedniej sekwencji przycisków fabrycznych elementów sterowania auta. Złodziejowi będzie bardzo trudno to obejść.

Pełny poradnik znajdziecie w tym miejscu: Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą metodami "na walizkę" i "na Gameboya"?

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków