Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, poinformował, że technicznie Centralna Ewidencja Pojazdów (CEP) jest już przystosowana do obsługi tzw. profesjonalnej rejestracji samochodów, czyli wydawania dowodów i tablic rejestracyjnych, które będą przypisane do firmy zajmującej się dystrybucją samochodów, a nie do pojazdu.

Według resortu infrastruktury profesjonalny dowód rejestracyjny, jak i profesjonalne tablice rejestracyjne są przeznaczone dla przedsiębiorców zajmujących się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów. Jest jeden warunek: dotyczy to wyłącznie pojazdów, które nie były wcześniej zarejestrowane ani w Polsce, ani za granicą.

Czym jest profesjonalna rejestracja pojazdów?

Podobne rozwiązanie od wielu lat stosuje się już na zachodzie Europy, m.in. w Belgii i Niemczech, gdzie z takich tablic mogą korzystać osoby zawodowo zajmujące się sprzedażą samochodów w tym także aut używanych.

W Polsce nowy profesjonalny dowód rejestracyjny wraz tablicami będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia. Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej (np. instytutu) lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy. Minister potwierdził też, że tablice będzie można już zmawiać w lipcu 2019 roku.

Wiadomo już, że w Polsce profesjonalne tablice będą zielone, tzn. zielone będą napisy na białym tle. Przedsiębiorca będzie mógł jednorazowo wystąpić do starosty o 100 kompletów profesjonalnych tablic i dowodów rejestracyjnych - ograniczenie to nie dotyczy producentów samochodów.