W miniony czwartek lubelscy funkcjonariusze "powiesili" drona nad skrzyżowaniem ul. Nadbystrzyckiej z ul. Jana Pawła II. Wybór tej lokalizacji w Lublinie był nieprzypadkowy, wszak pomimo zastosowania okrężnej organizacji ruchu, często dochodzi w tym miejscu do niebezpiecznych sytuacji, które są efektem niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. I tak też było w czwartek, gdy na niebie pojawił się policyjny sprzęt.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Raz, dwa, trzy, dron patrzy

Bezzałogowy statek powietrzny policjantów z lubelskiej drogówki to narzędzie, które już wielokrotnie udowodniło swoją skuteczność. Niezdyscyplinowani uczestnicy ruchu są obserwowani z dużej odległości, ale za to bardzo wnikliwie – funkcjonariusze chwalą drona za obraz o bardzo dużej dokładności i przejrzystości.

System jest prosty. Gdy jakiś kierowca dopuści się wykroczenia, zespół obserwujący ekran zawiadamia o tym najbliższy patrol drogówki, a ten szybko go wyłapuje z ruchu. Tym razem lubelscy policjanci nie pochwalili się dokładną liczbą mandatów wystawionych podczas jednodniowej akcji, ale poinformowali o zatrzymaniu 22-latki kierującej Audi A3, która nie tylko przejechała przez rondo na "czerwonym", ale była też nietrzeźwa.

Audi A3 nietrzeźwej 22-latki Foto: KWP Lublin
Audi A3 nietrzeźwej 22-latki

Teraz odpowie przed sądem za jazdę na podwójnym gazie – badanie alkomatem wykazało, że dziewczyna miała ponad pół promila alkoholu w organizmie. Policjanci natychmiast zatrzymali jej prawo jazdy, ale grozi też jej kara do 2 lat pozbawienia wolności.