Obowiązkowe badania co pięć lat dla starszych kierowców? Oto propozycja Komisji Europejskiej

  • Koniec z przedłużaniem ważności prawa jazdy bez badań lekarskich
  • Seniorzy będą musieli przedstawiać je co pięć lat, tak jak teraz kierowcy zawodowi
  • Kraje członkowskie będą mogły zadecydować, w jaki sposób wprowadzą nowe zasady w życie
  • Komisja przygotowała szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jakie schorzenia mają uniemożliwiać przedłużenie prawa jazdy
Od 2013 rr. prawa jazdy "amatorskich" kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T wydawane są na maksymalnie 15 lat, lub na krócej, jeżeli w orzeczeniu lekarskim złożonym przy ubieganiu się o prawo jazdy, lekarz wpisał konieczność wykonywania okresowych badań, np. ze względu na wadę wzroku lub inne schorzenia mogące mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów.

To jest materiał Premium

Dołącz do Premium i odblokuj wszystkie funkcje dla materiałów Premium:

czytaj słuchaj skracaj

Dołącz do premium
Odpowiedź na pytanie przygotowana przez Onet Czat z AI:
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie później.
Wyczerpałeś dzienny limit konwersacji z Onet Czatem z AI. Spróbuj ponownie jutro. Pamiętaj, że wciąż możesz korzystać z treści na Onecie!